
En af de seddelserier, der udgÄr, er 1997-serien med portrÊtter og kirkekunst.
Har du fÄet tjekket din sparegris, bankboks og skuffe?
11. februar 2025 - kl. 6:08 - af Michael Egelund (WebRedaktĂžr)
SÄ skal der sprÊttes madrasser op, smadres sparegrise og besÞges bankbokse! SÄdan lyder opfordringen fra Sparekassen Kronjylland med fÄ mÄneder tilbage af 1.000-kronesedlernes levetid.
1.000-kronesedlen gĂ„r som bekendt snart pĂ„ pension â sammen med en rĂŠkke ĂŠldre pengesedler. Det gĂžr den helt prĂŠcist 31. maj i Ă„r, og efter den dato er 1.000-kronesedlen ikke lĂŠngere gyldig som pengeseddel i Danmark.
âDanskerne har det seneste Ă„r derfor haft travlt med at komme af med landets stĂžrste pengeseddelâ, fortĂŠller Jan MĂ„gĂ„rd, der er fagchef for betalingskort og selvbetjening i Sparekassen Kronjylland.
Fortsat 5,2 mia. i omlĂžb trods snart sidste udkald
Selvom der er markant fĂŠrre kontanter i omlĂžb end for et Ă„r siden, har Nationalbanken meldt ud, at der ved udgangen af januar i Ă„r fortsat var 5,2 milliarder kroner i omlĂžb af de sedler, der udgĂ„r â bĂ„de 1.000 kronesedler og ĂŠldre sedler. Det fĂ„r Jan MĂ„gĂ„rd til at komme med en opfordring:
âDet er nu, du bĂžr undersĂžge, om du har nogle af de pengesedler, der udlĂžber, til at ligge hjemme i skuffen. Snart mister de vĂŠrdi, og det er derfor ved at vĂŠre sidste udkald, hvis du skal af med 1.000-kronesedlerne sammen med de egern, firben, sommerfugle og portrĂŠtter, der pryder nogle af de gamle sedler, der udgĂ„r. Medmindre du altsĂ„ Ăžnsker at gemme dem, efter at de har mistet vĂŠrdi som betalingsmiddelâ, fortĂŠller fagchefen fra Sparekassen Kronjylland.
Disse sedler udgÄr
Udover 1.000-kronesedlen udgĂ„r den sĂ„kaldte 1997-serie med portrĂŠtter og kirkekunst. Det er fx sedlerne med atomfysiker Niels Bohr, komponist Karl Nielsen og forfatter Karen Blixen. Men ogsĂ„ 1972-serien med portrĂŠtter og dyr â altsĂ„ den med egern, firben og sommerfugle. Og 1952-serien med portrĂŠtter og landskaber og ombytningsserien helt tilbage fra 1944, der blandt andet indeholder âplovmandenâ, der i folkemunde er blevet synonym med 500 kroner.    Â
SÄdan kommer du af med sedler
Du kan bÄde aflevere pengesedler i din bank og pÄ Nationalbankens tre indleveringssteder i Aarhus, Odense og KÞbenhavn, som har vÊret Äbne siden december.
âFaktisk har Nationalbanken Ă„bnet en lille kattelem, der betyder, at du kan aflevere pengesedler ogsĂ„ efter, at sedlerne ikke lĂŠngere er gyldige som betalingsmiddel. Det kan du dog kun pĂ„ de tre specifikke indleveringssteder og frem til og med 31. maj 2026. NĂ„r du afleverer pengene et af disse steder, skal du medbringe billed-ID og en sĂŠrlig indleveringsseddelâ, oplyser Jan MĂ„gĂ„rd.
Du kan lĂŠse mere om den forlĂŠngede indleveringsmulighed pĂ„ FOREX Valutas hjemmeside.    Â
Danskerne fÄr nye 50-, 100-, 200- og 500- kronesedler i 2028-29. Den nye seddelserie vil vÊre produceret med de nyeste teknologier, der for eksempel forhindrer forfalskninger.



 (300 Ă 250px).gif)



Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Har du fÄet tjekket din sparegris, bankboks og skuffe?' til en bekendt