Kommunen vil lease elbiler til hjemmeplejen

Kommunen vil lease elbiler til hjemmeplejen

12. februar 2025 - kl. 6:15 - af

Kommunen Þnsker at lease elbiler til brug for hjemmeplejen. Punktet er sat pÄ dagsordenen for nÊste mÞde i Økonomiudvalget i dag den 12. februar.

Den kommunale administration har gennemfÞrt udbud pÄ elbiler til hjemmeplejen. Der er tale om en 4-Ärig kontrakt med forventet lÞbetid for leasingaftalen pÄ 4 Är gÊldende fra 1. oktober 2025 til udgangen af september 2029.

Der er tale om 100 biler, hvoraf 80 biler kÞrer 20.000 km Ärligt, og 20 biler kÞrer 40.000 km Ärligt.

Der er hentet tilbud fra KommuneKredit. Leasingydelse pr. Är ved 20.000 km vil udgÞre 35.972,88 kr. Leasingydelse pr. Är ved 40.000 km udgÞr 42.513,96 kr. Det giver en samlet Ärlig leasingydelse for de 100 biler pÄ godt 3,7 mio. kr. BelÞbene finansieres af Social og Sundhedsudvalgets budget.

Kommunens afdeling for Budget og Analyse indstiller forud for mÞdet, at der indgÄs en leasingaftale med KommuneKredit pÄ det skitserede tilbud.

Tekst: Per Rye

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Kommunen vil lease elbiler til hjemmeplejen' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2024 FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger