Final 4: Skagen/Frederikshavn i fornemt selskab
5. juni 2025 - kl. 22:31 - af Michael Egelund (WebRedaktĂžr)
I sin fĂžrste sĂŠson i Elitedivisionen i padel har Skagen/Frederikshavn kvalificeret sig til Final 4, som afvikles lĂžrdag 7. juni i Racket Club Taastrup.
– Det er altsĂ„ ret vildt, at vi er havnet i det selskab. Det svarer nĂŠrmest til, at FfI Fodbold er i Final 4 med BrĂžndby, FC KĂžbenhavn og AGF, siger Mikal Toft, medindehaver af Padel 99 i Frederikshavn, som sammen med Skagen Padelcenter stĂ„r bag Skagen/Frederikshavn Elite.
De tre andre deltagere i Final 4 er Racket Club Elite, PadelPadel CPH og Team Padel Star 77 Elite (Aarhus).
Skagen/Frederikshavn mĂžder PadelPadel CPH i semifinalerne, der afvikles lĂžrdag kl. 11.30.
– Vi tabte 0-6 til PadelPadel CPH i vores fĂžrste ligakamp nogensinde, men her savnede vi ogsĂ„ alle vores stĂŠrke svenske spillere. De er sammen med Malthe Nielsen afgĂžrende for vores sportslige muligheder. Det er ingen hemmelighed, erkender Mikal Toft.
Med en travl international turneringskalender har det vÊret svÊrere end forventet at fÄ de svenske stjernespillere hjem til ligakampene. Mikal Toft Þnsker da heller ikke at afslÞre, hvor mange svenskere Skagen/Frederikshavn disponerer over i Final 4.
I modsĂŠtning til grundspillet, hvor der spilles seks kampe i hver holdkamp, er der kun tre kampe i Final 4.
– Vi tager af sted med en tro pĂ„, at vi kan slĂ„ alle hold, men vi ved ogsĂ„ udmĂŠrket, at vi i grundspillet tabte til de tre andre hold i Final 4, og at vi kom med i det fine selskab pĂ„ yderste mandat, siger Mikal Toft.
Spillere og ledere sÊtter allerede kurs mod SjÊlland fredag morgen i en minibus, som UggerhÞj venligst stiller til rÄdighed. Fredag eftermiddag og aften stÄr den pÄ Final 4-opladning i et sommerhus i Odsherred, inden det lÞrdag gÄr lÞs i Racket Club Taastrup.







Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Final 4: Skagen/Frederikshavn i fornemt selskab' til en bekendt