Robin Tabeling og Cheryl Seinen.

VEB’s danske mestre får besøg af Greves oprykkere

30. september 2025 - kl. 7:57 - af

Vendsyssel Elite Badmintons forsvarende danske mestre spiller tirsdag aften hjemme mod bundholdet Greve. Der er kampstart kl. 19.00 i Arena Nord i Frederikshavn, hvor der er gratis entre.

– Indimellem falder vores hjemmekampe desværre sammen med Frederikshavn White Hawks, som jo møder Esbjerg. Det kan vi desværre ikke gøre så meget ved, men vi er sikre på, at der alligevel bliver en pæn kulisse i Arena Nord, siger VEB’s formand, Jan R. Jensen.

140 sponsorer og samarbejdspartnere har tilmeldt sig den altid populære spisning inden kampen.

– Det er flot, at vi kan samle så mange mennesker, og det gør vi kun, fordi vi tilbyder en populær pakke, som består af god mad, hygge og underholdende badminton i topklasse, mener Jan R. Jensen.

Det er sæsonens tredje kamp, og det betyder, at det er sidste chance at få spillere på holdkortet, som endnu ikke har været i aktion.

– Vi tør godt afsløre, at vi har spillere med, som ikke var med ude mod Skovshoved og hjemme mod Hvidovre. Det handler jo om, at vi har bredde i truppen, hvis der opstår skader eller andre udfordringer, fortæller formanden, som dog ikke ønsker at løfte sløret yderligere.

Greve har indledt sæsonen med to nederlag på 2-7 til Gentofte og Skovshoved.

– Greve har et fint hold, hvor især William Bøgebjerg i 1. herresingle bliver en stor udfordring for os, men vi skal have en stor sejr i aften. Det hersker der ingen tvivl om, pointerer Jan R. Jensen.

Kampen livestreames af EUC Nords eventtekniker-elever.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'VEB’s danske mestre får besøg af Greves oprykkere' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2024 FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger