Gode skoler skaber gode lokalsamfund

Gode skoler skaber gode lokalsamfund

27. oktober 2025 - kl. 5:56 - af

 Af Jesper Bøgh Sørensen, byrådskandidat (A):

Når jeg går forbi en af vores folkeskoler i Frederikshavn Kommune, ser jeg ikke bare mursten og tage, der trænger til maling. Jeg ser fællesskaber. Jeg ser børn, der hver dag møder ind for at lære, lege og blive klogere på livet. Jeg ser lærere og pædagoger, der løfter en opgave, som ikke kan måles i Excel – men i trivsel, nysgerrighed og mod på verden.

Men jeg ser også noget andet: skoler, der er slidt ned af mange års sparerunder. Klasseværelser med dårlig luft. Vinduer, der ikke kan åbnes. Installationer, der burde være skiftet for længe siden. Det er ikke godt nok – hverken for børnene eller de voksne, der står midt i det.

Hvis vi vil tage vores børn alvorligt, skal vi tage deres rammer alvorligt. Det kræver, at vi investerer i vores egne bygninger. Vi skal energirenovere og vedligeholde de skoler, vi allerede har, i stedet for konstant at lappe på dem. Det handler ikke bare om pæne facader – det handler om indeklima, sundhed og arbejdsglæde. En god skole starter med, at man kan trække vejret ordentligt i klasselokalet.

Energirenovering kan være mange ting. Det kan være nye ventilationsanlæg, så luften bliver frisk og temperaturen stabil gennem hele dagen. Det kan være udskiftning af gamle oliefyr og naturgas med varmepumper. Det kan være bedre isolering, LED-belysning, solceller på taget – og styring af varme og lys, så skolen bruger energi smartere. Mange af de investeringer betaler sig selv tilbage over få år, samtidig med at de gør hverdagen bedre for både børn og ansatte.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Gode skoler skaber gode lokalsamfund' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2024 FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger