Frederikshavn Havn lukker ned for webcam

Foto: Peter Jørgensen.

Frederikshavn Havn lukker ned for webcam

27. januar 2026 - kl. 9:46 - af

I godt og vel 10 år har man på Frederikshavn Havns hjemmeside kunnet følge med i dagligdagen på havnen via et webcam.

Man kunne via webcamet følge med i aktiviteterne på havnen i realtid, men tiden er løbet fra denne mulighed, der derfor nu sløjfes på grund af sikkerhedssituationen i verden.

Det fortæller afdelingsleder hos Frederikshavn Havn, Karen Østergaard.

Siden opsættelsen af webcamet i 2016 har sikkerhedssituationen i verden udviklet sig i en sådan retning, at man nu lokalt er nødt til at tage konsekvensen af det.

Udover sikkerhedssituationen og det øgede militære fokus i både Danmark og Europa ligger også den aktuelle aktivitet ved Flådestationen samt det kommende 135.000 kvadratmeter store flådeskibsværft, Forsvaret placerer på havneområdet i Frederikshavn, til grund for beslutningen.

Skulle give indblik i kæmpebyggeri
Da Frederikshavn Havn for godt 10 år siden tændte for webcamet første gang, var det for at vise den kommende havneudvidelse frem for alle interesserede.

Her kunne man følge live med i udviklingen, der skete på havnen, fra hele tre forskellige vinkler, som webcamet automatisk skiftede mellem.

Med en fremtid hvor sikkerhedssituationen i verden og den militære aktivitet i og omkring havnen kan ændre sig fra dag til dag, er der ingen vej udenom en nedtagning af webcamet.

Frederikshavn Havn har lukket og slukket for webcamet med øjeblikkelig virkning.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Frederikshavn Havn lukker ned for webcam' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2024 FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger