Tekstilkunstner Albertine Rask udstiller på Frederikshavn Kunstmuseum

Hummer lavet af Albetine Rask

Tekstilkunstner Albertine Rask udstiller på Frederikshavn Kunstmuseum

21. maj 2026 - kl. 5:51 - af

Den kommende udstilling ”Stof til eftertanke” på Frederikshavn Kunstmuseum vækker interesse over hele landet.
Indtil videre har 25 tekstilkunstnere sagt ja tak til invitationen. 13 kommer fra København og omegn. Århus, Bornholm, Randers – og naturligvis Frederikshavn, som også vil være repræsenteret, når udstillingen åbner den 7. november.

Albertine Rask fra København er blandt udstillerne. Hun var meget glad for invitationen, især fordi hun har tilknytning til Sæby.

”Min mand David Brunsgaard er fra Sæby. Han er komponist og med i Moi Caprice, og vi er faktisk velsignet i Sæby Kirke. Frederikshavn Kunstmuseum er nyt for mig, men David kender museet og siger, det er et skønt sted, så jeg glæder mig meget til at udstille.”

Albertine Rask arbejder med bløde skulpturer, som forestiller ting, vi forbruger. Hun strikker og syer for eksempel en tom Mathilde Cacaoflaske, et fyldt askebæger, en parfumeflaske, en Chaneltaske eller en hummer.

”Jeg vil gerne have folk til at stoppe op og tænke på alt det, vi hurtigt forbruger. På den måde arbejder jeg med samtidskunst.”

Dagen efter en herlig fest
”Mit værk til udstillingen i Frederikshavn bliver et tableau med titlen ”Efter festen”. Det er et bord på 2 gange 2 meter, som forestiller det syn, der møder en, når man står op dagen efter og man tænker, det var godt nok en fed fest. Lige nu har jeg det hele i hovedet, men på bordet står der for eksempel flasker og gaver fra en fødselsdag.”

Albertine Rask er uddannet i 2004 som tekstilformgiver fra Håndarbejdets Fremme Seminar, og har altid haft en utraditionel tilgang til håndværket. Hun arbejdede blandt andet med crazy patchwork, som hendes lærer opfordrede hende til at fortsætte med.

”Mit eksamensprojekt ville hun give 13, men censor forstod det ikke, og ville dumpe mit projekt”, fortæller Albertine Rask.

Udover sin tekstilkunst holder hun også af at lære andre tekstilkunst, og har i 12 år arbejdet som underviser for unge med diagnoser.

”Jeg elsker at formidle håndarbejde”, siger hun.

Nænsom mod naturen
”Tekstilkunst er en ’langsom’ kunstart. Den benytter sig ofte af upcycling og recycling samt et ofte nænsom træk på naturens resurser. Det har vi alle mere brug for i dag, også i kunsten. Især blandt vores unge er klimaet på dagsordenen og hermed også interessen for at have et bevidst forhold til produktionen af tøj i særdeleshed og tekstiler i almindelighed,” forklarer Christian Andersen, der er leder af Frederikshavn Kunsmtuseum.

Christian Andersen oplever, at kvaliteten på dansk tekstilkunst er skyhøj og antallet af kunstnere, som arbejder med tekstiler, er i stigning. Det vidner udstillinger på Staten Museum for Kunst, Frederiksborg Slot og Koldinghus om.

Det er anden gang museet viser udstillingen, og Christian Andersen ønsker at ”Stof til eftertanke” fortsætter som en tilbagevendende begivenhed.

”En årlig udstilling på Frederikshavn Kunstmuseum om ny, dansk tekstilkunst griber ind i en stolt frederikshavnertradition med bl.a. Erik Mortensen og Alexandra Skolen. Tekstilkunst er oppe i tiden og med god ret. Strik, broderi, vævning, etc. står for tryghed og nærhed – og eftertanke. Det har vi har brug for mere af i en verden, som nogle gange bliver for fremmed, for mærkelig”, pointerer leder af Frederikshavn Kunstmuseum Christian Andersen.

Følgende kunstnere har pt tilmeldt sig “Stof til eftertanke 2026”.
Lisbeth Tolstrup, København
Gina Hedegaard Nielsen, København
Kenneth Rasmussen, Randers
Simone Kjær Munk, Randers
Anne Lindhardt, Frederikshavn
Vibeke Kassow, Frederikshavn
Tine Karrebæk, København
Ida Bang Augsburg, København
Henrik Koch, Frederikshavn
Ulrikka Mokdad, København
Stine Leth Jespersen, Århus
Varka Kozlovic, Frederiksberg
Stine Godt, Bornholm
Jenny Hansen, Hobro
Albertine Brask, København
Dorthe Wahlberg, Århus
Annette Nylev, København
Benaz Larsen, København
Sisse Fog Odgaard, Hillerød
Kris Følsomt Broderi, København
Maya-Maria Madslund, Guldborg
Lisbeth Friis, Lyngby
Trine Runge Jessen, Århus
Charlotte Yde, Frederiksberg
Isabel Berglund, København

Udstillingsperioden er 7. november 2026 – 12. februar 2027.

 

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Tekstilkunstner Albertine Rask udstiller på Frederikshavn Kunstmuseum' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2024 FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger