Kommunalt tilskud til julebelysning foreslÄs fjernet

Arkivfoto.

Kommunalt tilskud til julebelysning foreslÄs fjernet

20. juni 2026 - kl. 5:32 - af

Blandt de mange tilpasningsforslag, som Frederikshavn Kommunes Udvalg for Økonomi og Strategi skal tage nÊrmere stilling til pÄ udvalgets mÞde den 22. juni, er et forslag om at droppe det Ärlige kommunale tilskud til de tre hovedbyers julebelysning i Frederikshavn, SÊby og Skagen.

I et af bilagene til dagsordenen udtrykkes det sĂ„ledes: ”Kort titel for tilpasningsbeskrivelse: Fjerne tilskud til julebelysning”.

Det anfÞres, at Frederikshavns Kommunes Center for Ejendomme, Park og Vej i disse Är understÞtter handelsstandsforeningernes arbejde med opsÊtning af julebelysning i gÄgaden.

Reduktionen af tilskuddet til de 3 hovedbyers handelstandforeninger foreslÄs altsÄ fjernet. Det er forventningen, at forslaget vil have betydning for handelsstandsforeningerne og deres muligheder for fremover at levere den samme mÊngde af julebelysning.

Det foreslÄs at belÞbet reduceres med 426.053 kr., hvorved tilskuddet reelt bortfalder helt.

Handelsstandsforeningerne skal, hvis besparelsen vedtages, fremover – og senest fra Ă„r 2030 – selv finansiere julebelysningen.

”Julebelysningen kan derfor opleves reduceret som en konsekvens af denne tilpasning,” lyder det i kommunens konsekvenskommentar.

Tekst: Per Rye

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Kommunalt tilskud til julebelysning foreslÄs fjernet' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2024 FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger