Christian fik hue og et flot 12-tal

Rektor Mik Ingenuus lyk√łnsker √•rets f√łrste student, Christian Borregaard.

Christian fik hue og et flot 12-tal

22. juni 2020 - kl. 13:27 - af

Afgangseleverne på Frederikshavn Handelsskole modtager i denne uge deres karakterer ved en lidt anderledes ceremoni. Enkeltvis og med maks. 9 gæster.

Christian Borregaard blev √•rets f√łrste student fra Frederikshavn Handelsskole og blev derfor lyk√łnsket med blomster af rektor Mik Ingenuus, efter at de stolte for√¶ldre, Lene Madsen og Kaj Borregaard, havde sat huen p√• hovedet af s√łnnen.

P√• grund af corona-nedlukningen har dette √•rs eksamen v√¶ret meget anderledes med kun en enkelt mundtlig eksamen, nemlig eksamination i den store skriftlige opgave, SOP. Det var s√•ledes den eneste karakter, der var kendt p√• forh√•nd, men da Christian Borregaard her havde scoret et 12-tal, var der aldrig tvivl om, at eksamen ville blive best√•et. Nu venter studenterfest, sommerferie og derefter universitetet enten i Aarhus eller Aalborg, hvor han vil l√¶se erhvervs√łkonomi.

I alt 115 handelsstudenter f√•r deres eksamenskarakter i de f√łrste tre dage i denne uge. Det sker enkeltvis med 10 minutters mellemrum. Herefter har hver student og op til 9 g√¶ster et 10-mandsbord i kantinen til r√•dighed i en times tid til at fejre begivenheden. Torsdag og fredag bliver der s√• holdt dimission og udlevering af eksamensbeviser. Det sker klassevis en klasse ad gangen og kun med for√¶ldre.

‚ÄĚVi g√łr det p√• denne m√•de for at leve op til corona-retningslinjerne og alligevel g√łre det festligt for vores elever og deres familier. Det har v√¶ret en meget us√¶dvanlig afslutning p√• skole√•ret, men alle vores elever er g√•et til fjernundervisningen med en positiv indstilling. S√• det er dejligt at kunne slutte √•ret nogen lunde normalt,‚ÄĚ siger rektor Mik Ingenuus.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Christian fik hue og et flot 12-tal' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2022 FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER