
Vendsyssel Rundt 2020 i badebukser
3. august 2020 - kl. 13:04 - af Henrik Christensen
Johnni Olsen startede den 28. juni, på en 536 km lang tur Vendsyssel Rundt for at samle penge ind til Julemærkehjemmet i Hobro.
Johnni tager turen af vandvejen fra Lindholm Strandpark, og vil, når han er i mål, have taget 251.357 armtag og forbrændt 123.942 kalorier, så der skal noget indenbords undervejs, hvis han ikke skal forsvinde helt.
Den 6. og 7. august kommer Johnni Olsen forbi Frederikshavn og Sæby, ad vandvejen. På nuværende tidspunkt har han rundet Grenen i Skagen og 400 km, målet er Nørresundby, og er hvis man kan bruge udtrykket, er han flyvende.
Det er et projekt, der har til formål at samle så mange penge ind som muligt, til Julemærkehjemmet i Hobro.
Martin Jacobsen er bl.a. følgebåd for ham i kajak, fra Strandby og til Marinaen torsdag og videre fredag fra Marinaen og til Sæby Søbad.
Starten går kl 10. hver dag, og typisk bruger han mellem 3 og 5 timer i vandet, alt efter hvor meget strøm og vind han har glæde af eller skal kæmpe med.
Her kan man bla. se hans’s turplan:
Derudover vil han gerne have så mange med som muligt, så har man tid, lyst og lejlighed, om det er som svømmer, i kajak, kano, SUP-board eller gående ad kystlinien – så tjek planen ud og find de dage i kan følge med ham.
For Frederikshavn’s vedkommende, vil det være super, hvis man har mulighed for at tage imod, når han ankommer til stranden ved sydlige ende af Marinaen, torsdag den 6. august.
Jo flere des bedre. Det gælder selvfølgelig også de andre mål steder.
Kom ned til vandet og hjælp med at gøre det til en fest.







Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Vendsyssel Rundt 2020 i badebukser' til en bekendt