Særlig talentpulje etableres

Særlig talentpulje etableres

5. oktober 2020 - kl. 8:32 - af

Kultur- og Fritidsudvalget har sagt ja til etablering af en særlig talentpulje i kommunalt regi.

Udvalget besluttede på dets møde i begyndelsen af maj at bede om Folkeoplysningsudvalgets input til ansøgningsprocedurer og kriterier for en talentpulje.

Folkeoplysningsudvalget har drøftet kriterier og retningslinjer og gav udvalgets medlemmer mulighed for at drøfte emnet med deres baglande. Der er herefter fremsendt input fra Idrætssamvirket og Frederikshavns Ungdoms Fællesråd.

En særlig kompetence

Talent defineres i denne sammenhæng som en særlig kompetence, der bygger på både medfødte og erhvervede evner og på lyst og vilje til at udvikle sig og udnytte sit potentiale. Kultur- og Fritidsudvalgets talentpulje vil støtte talenter inden for hele det folkeoplysende fritids- og foreningsområde.

Udøvere, der er medlem af en godkendt folkeoplysende forening eller klub i Frederikshavn Kommune kan søge puljen. Samtidig skal klubben / foreningen være medlem af et anerkendt hovedforbund.

Der kan søges til aktiviteter og projekter, som ligger ud over de lokale klubbers eller foreningers almindelige aktivitet. Der skal være tale om særlige talentaktiviteter, og støtten gives til projekter/aktiviteter, som klubben / foreningen ikke har mulighed for at iværksætte uden yderligere støtte, herunder fx fra talentpuljen. Der kan tillige søges til handleplaner indenfor talentarbejde for en flerårig periode. Tilskud til undervisere gives alene til, at talentet kan opnå træning/undervisning fra helt specielle kompetencer, som er nødvendige for talentaktiviteten. Der gives således ikke til generel professionalisering af undervisning i forhold til aktiviteten.

Krav for at søge

For at man kan søge tilskud til talentudvikling i talentpuljen skal ansøgningen have følgende indhold:

  • baggrunden for ansøgningen indeholdende indstilling fra egen træner samt fra hoved- og/eller specialforbund
  • beskrivelse af den konkrete talentaktivitet med dokumentation for ansøgers niveau på nationalt/internationalt niveau i form af resultater eller evalueringer – fx via dokumentation af på ansøgers oprykning eller udtagelse til stævner, mesterskaber eller lignende
  • beskrivelse af hvordan aktiviteten er målrettet elite- eller talentudvikling af talentet
  • visioner og handleplaner for talentet i et flerårigt talentudviklingsprogram skal vedlægges, indeholdende bl.a. aftaler og forventningsafstemning med skole/uddannelsesinstitution
  • ansøgt beløb samt budget for talentaktiviteten

To gange årligt

Ansøgningerne bliver besluttet i Folkeoplysningsudvalget. Der kan ansøges to gange årligt. Ansøgningsskema findes elektronisk på kommunens fritidsportal. Første udlodning kan ske i foråret 2021.

Teknik- og kulturdirektøren havde til mødet indstillet, at Kultur- og Fritidsudvalget besluttede, at kulturtalenter fortsat støttes via Kulturalliancen, at udvalget godkender kriterierne og ansøgningsprocedure for Talentpuljen for det frivillige folkeoplysende foreningsliv og fastsætter puljens størrelse til 100.000 kr. finansieret inden for Folkeoplysningsudvalgets ramme samt fastsætter første ansøgningsrunde til foråret 2021.

Det blev godkendt af udvalget.

 

Tekst: Per Rye

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Særlig talentpulje etableres' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2024 FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger