Frederikshavn d. 8/2-2026 - 7. årgang
Nyheder til dig - leveret på en miljøvenlig måde !
- en SkagenMedia.dk produktion
  • Kontakt os
  • Annoncering
  • Tip os en nyhed
  • Skriv til: “Ordet er frit”
FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn logo
  • Forside
  • Alt om FrederikshavnsAvis.dk
    • Annoncering
    • Juridisk information
    • Kontakt os
    • Retningslinjer for debat
    • Skriv til: “Ordet er frit”
    • Tip fra FrederikshavnsAvis.dk til læserne
    • Tip os en nyhed
    • Ugeannoncering
  • SkagensAvis.dk
  • SaebyAvis.dk
  • Alle nyheder
  • Diverse nyt
    • Kirken informerer
    • Bekendtgørelser
    • Kommunen informerer
    • Konkurrence Rema 1000
    • Region Nordjylland informerer
    • Velkommen til nye borgere
    • Politik
  • Erhvervs nyt
    • Ledige stillinger
  • Frem- og efterlysning
  • Kultur nyt
  • Ordet er frit
  • Politi/Brand
  • Redaktionelt
  • Sport nyt
  • Div. artikler
Lokal hjælpepakke til nordjyske kommuner

Lokal hjælpepakke til nordjyske kommuner

23. november 2020 - kl. 9:47 - af Michael Egelund (WebRedaktør)

Regeringen og et bredt flertal af Folketingets partier er blevet enige om en hjælpepakke til virksomheder samt kultur- og idrætsliv i de syv nordjyske kommuner, der har været ramt af nedlukning og restriktioner.

Hjælp til virksomheder, kultur- og idrætsliv.

Kompensation for faste omkostninger

  • Alle virksomheder i de syv nordjyske kommuner får adgang til den generelle kompensationsordning for faste omkostninger, hvis de har en omsætningsnedgang på minimum 30 pct.
  • Virksomheder, der er tvangslukket og ingen omsætning har, kan få dækket 100 pct. af de faste omkostninger.
  • Virksomheder med enheder f.eks. butikker både inde og uden for de nedlukkede kommuner kan få kompensation for faste omkostninger til den af butikkerne, der oplever et omsætningstab på 30 pct.
  • Virksomheder, der er ramt af, at deres medarbejdere ikke kan komme på arbejde, mangler vigtige leverancer eller generelt oplever produktionsnedgang, kan få kompensation.

Kompensation til selvstændige, freelancere, kombinatører og kunstnere mv.

  • Alle selvstændige mv. i de syv nordjyske kommuner får adgang til kompensation, hvis de har en omsætningsnedgang på minimum 30 pct.
  • Der laves en særskilt kompensationsordning for selvstændige mv. bosat i en af de nedlukkede kommuner, der ikke kan pendle til deres forretning uden for kommunerne.
  • Der gives kompensation til selvstændige mv. uden for de syv kommuner, hvis de kan sandsynliggøre, at en indtægtsnedgang skyldes restriktionerne

Andet

  • Der afsættes en pulje på 15 mio. kr. til delvis dækning af virksomhedernes udgifter til betaling af bod og dagbøder mv. i byggesager mv.
  • For at genstarte turismen styrkes markedsføringen af Nordjylland som destination med 5 mio. kr.

Regeringen og arbejdsmarkedets parter har desuden den 7. november indgået en aftale om en midlertidig lokal lønkompensationsordning for virksomheder i de nordjyske kommuner samt en pendlingslønkompensation for virksomheder og borgere berørte af pendlingsrestriktionerne.

Se hele aftalepapiret her

 
 
 

 

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Lokal hjælpepakke til nordjyske kommuner' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...

Seneste kommentarer

  • 5. februar 2026:
  • Ole knuden til Stena Line lukker færgerute efter ‘betydelige udfordringer’: Stenaline har i årevis ignoreret at service... (kl. 9:45)
  • 21. december 2025:
  • Per Rye til 400 år posthistorie ophører ved årsskiftet: Slåfejl: postnumre blev indført i 1967 (kl. 21:12)
  • 2. december 2025:
  • Per Rye til Udskydelse af videre proces for lukning af Ålbæk Plejecenter: Udvalget besluttede at sende sagen til høring i... (kl. 11:18)
  • 17. november 2025:
  • Aksel Thomsen til Kommunalvalget november 2025: Fra rod til ansvar, fra snak til styring: Der skal total styring på... (kl. 10:36)
  • 14. november 2025:
  • Per Rye til Skolebestyrelser får en forperson i stedet for en formand: Børne- og Ungdomsudvalget har nu godkendt... (kl. 9:25)

Seneste artikler

  • 7. februar 2026:
  • If til boligejere: Det kan blive dyrt, hvis du glemmer at rydde sne
  • Det kan blive en dyr fornøjelse at tage på skiferie
  • Fællesskab, Donation og Nye tiltag
  • Magnus vinder DM-guld for første gang i karrieren
  • 6. februar 2026:
  • Sne og storm – politiets status i Nordjylland
  • Al affaldsindsamling er indstillet i dag fredag
  • Morten Arvidsson godkendt som folketingskandidat for Moderaterne i Nordjylland
  • 5. februar 2026:
  • Glimmer, musik og MGP‑magi på biblioteket i vinterferien

Mest læste artikler

  • 3. februar 2026: Stena Line lukker færgerute efter ‘betydelige udfordringer’
  • 29. januar 2026: Vendelboerne planlægger sommerferien allerede nu – men hver femte begår forsikringsfejl
  • 3. februar 2026: Mads Duedahl giver sine bud på regionsrådet arbejde de næste fire år
  • 29. januar 2026: Roblon Fonden uddeler for syvende gang 100.000 kr. og hædrer ambitiøse erhvervsstuderende
  • 31. januar 2026: Indbrud i Ålbæk
  • 1. februar 2026: Stor opbakning til den lokale folkeskole i Ålbæk
  • 4. februar 2026: Politiet til trafikanter: Vær beredt på sne og storm
  • 3. februar 2026: Frederikshavn Handelsskole udbyder tre nye AI-kursusdage
© 2024 FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn
  • Kontakt os

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Brug mobil-optimeret version

mobil

Brug tablet-optimeret version

tablet

Brug PC-optimeret version

PC

Cookie-indstillinger