Kommende student skal studere i USA i et år

Kommende student skal studere i USA i et år

4. marts 2021 - kl. 13:58 - af

Christina Lykke Elling skal til september til staten Utah i USA. Her skal hun i et år studere på det velestimerede Brigham Young University.

Brigham Young University er et topuniversitet i USA, og vilk√•rene for optagelse er meget skrappe. Christina Lykke Elling er p√• basis af en test kommet gennem n√•le√łjet og har opn√•et et legat for et √•r, som hedder Danish Heritage Scholarship. Det betyder, at alt er betalt for hele √•ret.

Dette legat gives kun til to elever i Danmark fra henholdsvis Frederikshavn Handelsskole og Viby Amtsgymnasium. For at blive kvalificeret og udvalgt hertil har Christina skullet best√• en test i engelsk samt skrive en ans√łgning om, hvorfor det var hende, der skulle have legatet. Igennem hele ans√łgningsprocessen har Christina f√•et opbakning og st√łtte fra skolens koordinator, Annette Munch.

Men det stod ikke i kortene, at Christina ville opn√• dette legat. Christina fort√¶ller selv, at hun i starten af sin ungdomsuddannelse var meget genert og tilbageholdende. Men i l√łbet af de sidste 2¬Ĺ √•r er Christina blevet mere udadvendt og klar p√• nye udfordringer.

-Jeg gl√¶der mig helt vildt til at opleve en ny kultur og ser dette som en enest√•ende chance. Jeg er rigtig stolt over, at det er mig, der har f√•et dette legat. Da jeg gik i folkeskolen, havde jeg sv√¶rt ved at forst√• andre sprog. Men som elev p√• Frederikshavn Handelsskole har jeg f√•et en rigtig god forst√•else for sprog, og nu kan jeg rigtig godt lide at n√łrde i de forskellige sprog, siger Christina Lykke Elling.

– N√•r vores elever har denne mulighed, er det vores holdning, at vi skal st√łtte dem. Et ophold p√• BYU giver dem en unik mulighed for at opleve den amerikanske kultur indefra, de f√•r gode muligheder for at pr√łve forskellige fagomr√•der af inden deres uddannelsesvalg herhjemme, og samtidig udvikles deres sproglige kompetencer. Eleverne kommer desuden hjem med en oplevelse for livet og venner fra hele verden, udtaler koordinator og engelskl√¶rer Annette Munch.

Ud over studierne vil Christina Lykke Elling f√• mulighed for at stifte bekendtskab staten Utah. Utah er kendt for et helt fantastisk n√¶sten √łrkenagtigt landskab i den sydlige del af staten og i den nordlige og √łstlige del ligger nogle af USA‚Äôs bedste skiomr√•der, hvor der falder meget store m√¶ngder sne.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Kommende student skal studere i USA i et år' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2023 FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger