Kommende student skal studere i USA i et år

Kommende student skal studere i USA i et år

4. marts 2021 - kl. 13:58 - af

Christina Lykke Elling skal til september til staten Utah i USA. Her skal hun i et år studere på det velestimerede Brigham Young University.

Brigham Young University er et topuniversitet i USA, og vilk√•rene for optagelse er meget skrappe. Christina Lykke Elling er p√• basis af en test kommet gennem n√•le√łjet og har opn√•et et legat for et √•r, som hedder Danish Heritage Scholarship. Det betyder, at alt er betalt for hele √•ret.

Dette legat gives kun til to elever i Danmark fra henholdsvis Frederikshavn Handelsskole og Viby Amtsgymnasium. For at blive kvalificeret og udvalgt hertil har Christina skullet best√• en test i engelsk samt skrive en ans√łgning om, hvorfor det var hende, der skulle have legatet. Igennem hele ans√łgningsprocessen har Christina f√•et opbakning og st√łtte fra skolens koordinator, Annette Munch.

Men det stod ikke i kortene, at Christina ville opn√• dette legat. Christina fort√¶ller selv, at hun i starten af sin ungdomsuddannelse var meget genert og tilbageholdende. Men i l√łbet af de sidste 2¬Ĺ √•r er Christina blevet mere udadvendt og klar p√• nye udfordringer.

-Jeg gl√¶der mig helt vildt til at opleve en ny kultur og ser dette som en enest√•ende chance. Jeg er rigtig stolt over, at det er mig, der har f√•et dette legat. Da jeg gik i folkeskolen, havde jeg sv√¶rt ved at forst√• andre sprog. Men som elev p√• Frederikshavn Handelsskole har jeg f√•et en rigtig god forst√•else for sprog, og nu kan jeg rigtig godt lide at n√łrde i de forskellige sprog, siger Christina Lykke Elling.

– N√•r vores elever har denne mulighed, er det vores holdning, at vi skal st√łtte dem. Et ophold p√• BYU giver dem en unik mulighed for at opleve den amerikanske kultur indefra, de f√•r gode muligheder for at pr√łve forskellige fagomr√•der af inden deres uddannelsesvalg herhjemme, og samtidig udvikles deres sproglige kompetencer. Eleverne kommer desuden hjem med en oplevelse for livet og venner fra hele verden, udtaler koordinator og engelskl√¶rer Annette Munch.

Ud over studierne vil Christina Lykke Elling f√• mulighed for at stifte bekendtskab staten Utah. Utah er kendt for et helt fantastisk n√¶sten √łrkenagtigt landskab i den sydlige del af staten og i den nordlige og √łstlige del ligger nogle af USA‚Äôs bedste skiomr√•der, hvor der falder meget store m√¶ngder sne.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Kommende student skal studere i USA i et år' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2022 FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER