Privat-offentlige samarbejder skal skabe mere liv i bymidterne

Billederne er fra Frederikshavn Kommune

Privat-offentlige samarbejder skal skabe mere liv i bymidterne

20. maj 2021 - kl. 15:41 - af

Flere frivillige, men formelle samarbejder mellem private og offentlige aktĂžrer skal styrke indsatsen for at skabe mere liv i bymidterne. Det er Ă©n af anbefalingerne i en sprit ny rapport fra Partnerskab for levende bymidter, som Frederikshavn Kommune deltager i.

Partnerskab for levende bymidter barsler i dag med en rÊkke anbefalinger, der skal medvirke til at skabe levende og attraktive bymidter. Frederikshavn er med sine ca. 23.000 indbyggere den stÞrste by, der indgÄr i partnerskabet. Frederikshavn Kommune har bidraget med erfaringer fra Skagen by og SÊby, hvor et tÊt samarbejde med lokale aktÞrer om at skabe en levende bymidte allerede er godt i gang. Og fra transformationen af bymidten i Frederikshavn, hvor gÄgaden er omdannet med nye samlingspunkter, der inviterer til ophold, aktivitet, leg og oplevelser i og uden for butikkernes Äbningstider.

– I dag bruger vi ikke lĂŠngere bymidten for at overleve, som vi gjorde fĂžr. Nu kommer vi i bymidten for at opleve. Vi kommer af lyst og med hĂžje forventninger om liv, hyggelige shopping-muligheder og unikke oplevelser. Det skal vi tage med os ind i den mĂ„de, vi indretter og driver vores bymidter pĂ„. Derfor er en af anbefalingerne, at vi skal fremme frivillige, men formelle samarbejder mellem alle aktĂžrer i bymidten – det vil sige handelsstandsforeninger, andre erhvervsdrivende, ejendomsejere, ejendomsmĂŠglere, kulturinstitutioner og turistorganisationer, udtaler Birgit S. Hansen, borgmester i Frederikshavn Kommune.

For at styrke omstillingen af bymidtens funktion fra kommercielt handelscentrum til et opholds- og oplevelsescenter peger en af rapportens anbefalinger pÄ, at regeringen bÞr afsÊtte nye byfornyelsesmidler fx med henblik pÄ at skabe nye multifunktionelle mÞdesteder.

StÞrre fokus pÄ detailhandlen
Bymidterne er under pres. Det skyldes blandt andet stigende e-handel, som er steget markant under nedlukningen som fÞlge af coronapandemien. Tomme butikslokaler og fÊrre mennesker i gaderne har en negativ afsmittende effekt pÄ andre funktioner i bymidten.

– Vi tĂŠnker strategisk nye funktioner og aktiviteter ind i fornyelsen af vores byer for at tiltrĂŠkke flere mennesker – bĂ„de dem, der bor her, turister og dem, der overvejer at flytte til byen. Er der spĂŠndende oplevelser og et indbydende bymiljĂž, smitter det ogsĂ„ af pĂ„ handelslivet. Men der er brug for, at vores erhvervsfremmesystem i hĂžjere grad har fokus pĂ„ levende bymidter, siger borgmester Birgit S. Hansen.

Partnerskab for levende bymidter udgiver sammen med anbefalingerne ogsÄ en vÊrktÞjskasse med konkrete forslag og ideer til arbejdet med bymidten.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Privat-offentlige samarbejder skal skabe mere liv i bymidterne' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2022 FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn. Vi benytter ogsÄ tredjeparts statistik-software som anvender cookies, sÄ vi lÞbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at lÊse avisen uden at der lagres cookies pÄ din computer, sÄ ved at fortsÊtte accepterer du automatisk.

ACCEPTER