
Kulturdagen Hele Verden i Frederikshavn Kommune vender tilbage
11. juni 2021 - kl. 8:30 - af Henrik Christensen
Kulturdagen Hele Verden i Frederikshavn Kommune er klar igen efter et Ärs coronapause. Alle interesserede er velkomne til at deltage i planlÊgnings-mÞde mandag den 14. juni kl. 18:30 pÄ HÄnbÊkskolen
Kulturdagen Hele Verden i Frederikshavn Kommune er en Ärligt tilbagevendende begivenhed, som mÄtte holde ufrivillig pause i 2020 pÄ grund af coronapandemien. I Är vender Kulturdagen tilbage, og det bliver igen muligt for folk fra hele verden at mÞde hinanden, hygge sig sammen med mad, sang, dans og aktiviteter:
– Vi hĂ„ber pĂ„ igen at fĂ„ stor opbakning til dette arrangement, som IntegrationsrĂ„det i Frederikshavn Kommune stĂ„r bag. SĂ„ mĂžd endelig frem til planlĂŠgningsmĂždet pĂ„ mandag, hvor kommende deltagere kan fĂ„ indflydelse pĂ„ indholdet af kulturdagens indhold, udtaler Katalin Fulop, formand for IntegrationsrĂ„det.
Kulturdag i nye rammer
Der er tradition for, at Hele Verden i Frederikshavn Kommune inviterer indenfor i Maskinhallen, men i Är flytter kulturdagen midlertidigt ind i nye rammer:
– Vi plejer at vĂŠre i Maskinhallen, men vi tĂžr ikke lĂžbe risikoen i Ă„r. En stor del af dagen stĂ„r vi meget tĂŠt sammen, og vi kan ikke vĂŠre sikre pĂ„, at alle restriktioner er ophĂŠvet til september. Derfor rykker vi pĂ„ HĂ„nbĂŠkskolen, hvor vi kan holde det meste udendĂžrs og overholde de restriktioner, der mĂ„tte gĂŠlde til den tid, siger Anders Andersen, afdelingsleder, Projekt og Integration i Frederikshavn Kommune og ansvarlig for kulturdagen.
Han og de mange foreninger og frivillige, som stĂ„r bag Hele Verden i Frederikshavn Kommune, hĂ„ber, at arrangementet kan vende âhjemâ til Maskinhallen i 2022.
Gratis at vĂŠre arrangĂžr
Til kulturdagen lÞrdag den 11. september kan gÊsterne besÞge boder med mad og information fra Rusland, Myanmar, Kurdistan, GrÞnland, FÊrÞerne, Ungarn, Syrien, Eritrea, Argentina og sikkert ogsÄ flere andre lande. En rÊkke lokale foreninger stiller op med aktiviteter for bÞrn og voksne.
– Det er gratis at vĂŠre med, og det er ogsĂ„ gratis at vĂŠre arrangĂžr. Blot man laver mad eller en aktivitet og stiller op i de fem timer, arrangementet varer, fortĂŠller Anders Andersen.
Hele Verden i Frederikshavn Kommune er en del af Frivilligfestivalen, som holdes fra den 11. â 19. september rundt omkring i hele kommunen.
Alle kan fÄ indflydelse
Alle interesserede er velkomne til at deltage i planlÊgningsmÞdet pÄ HÄnbÊkskolen mandag den 14. juni kl. 18.30, hvor man kan hÞre mere og fÄ indflydelse pÄ arrangementet. Man kan tilmelde sig via Facebooksiden Hele Verden i Frederikshavn Kommune eller ringe til Bajro Terzic pÄ tlf. 2360 6479.







Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Kulturdagen Hele Verden i Frederikshavn Kommune vender tilbage' til en bekendt