
Victor Svendsen. Arkivfoto.
VEB har to spillere med i DM-finalerne i Esbjerg
13. august 2021 - kl. 9:08 - af Michael Egelund (WebRedaktĂžr)
Vendsyssel Elite Badminton har to spillere med i DM-finalerne i aften i Esbjerg. Det er den nybagte VEB-spiller Niclas NĂžhr samt Victor Svendsen.
– Det er flot at stĂ„ med to spillere i finalen, og jeg er optimist og tror ogsĂ„ pĂ„ to guldmedaljer, siger VEB’s cheftrĂŠner, Allan Kolbro Nielsen, der er tilbage som coach bag banerne efter en sygeperiode, som forhindrede ham i at deltage i Final 4 i slutningen af juni.
I fravÊret af OL-guldvinderen Viktor Axelsen, Anders Antonsen og Rasmus Gemke er Victor Svendsen seedet 2 ved DM. Han stod til en finale mod topseedede Hans-Kristian Vittinghus, men HÞjbjerg-spilleren blev overraskende slÄet ud i gÄr.
Det betyder, at Victor Svendsen mÞder Rasmus Messerschmidt fra VÊrlÞse i DM-finalen, som er programsat til at gÄ i gang kl. 18.30. Alle finaler kan fÞlges direkte pÄ TV2 Sport.
I torsdagens semifinale vandt den 26-Ă„rige hjĂžrringenser uden problemer med 21/16, 21/11 over Ditlev JĂŠger Holm, som ligeledes kommer fra VĂŠrlĂžse, der i Ăžvrigt er VEB’s Ă„bningsmodstander i Badmintonligaen tirsdag 24. august i Arena Nord.
Niclas NÞhr var sammen med Amalie Magelund (Team SkÊlskÞr-Slagelse) pÄ langt hÄrdere arbejde i semifinalen. Parret, som er topseedet, vandt 22/20, 20/22, 21/16 over Mai Surrow og Mathias Thyrri JÞrgensen, begge fra VÊrlÞse.
I finalen kl. 17.00 venter Rikke SĂžby Hansen (HĂžjbjerg) og Mikkel Mikkelsen (KMB2010).
VEB havde ogsÄ Josefine R. Jensen og Magnus Johannesen med i Esbjerg. De nÄede begge kvartfinalerne.







Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'VEB har to spillere med i DM-finalerne i Esbjerg' til en bekendt