VEB var tæt på knockout i Gentofte, men tabte “kun” med 3-6

Kirsty Gilmour og resten af VEB måtte kigge langt efter sejren.

VEB var tæt på knockout i Gentofte, men tabte “kun” med 3-6

3. september 2021 - kl. 7:21 - af

Vendsyssel Elite Badminton tabte skuffende med 3-6 i torsdagens udekamp mod Gentofte i Badmintonligaen. VEB balancerede på randen af en regulær knockout, da stillingen var 5-0 til hjemmeholdet, men en fin afslutning reddede lidt af æren.

VEB tabte begge mixeddoubler. Cheryl Seinen/Robin Tabeling blev slået 16/21, 11/21 af Christine Busch Andreasen/Kasper Antonsen, mens Debora Jille/Niclas Nøhr tabte 13/21, 21/15, 15/21 til Line Christophersen/Frederik Colberg.

I anden damesingle mødte VEB’s Lianne Tan Gentoftes 18-årige svensker Edith Urell. VEB-spilleren er nr. 38 på verdensranglisten, mens svenskeren er helt nede som nr. 320. Det er dog en placering, som intet fortæller om hendes styrke. Ved U20-EM i november 2020 vandt hun to sølvmedaljer, blandt andet i damesingle.

Når det er sagt, var det en kamp, som VEB forventede at vinde, og den rutinerede belgier havde da også flere matchbolde, inden hun tabte 17/21, 21/13, 20/22.

Cheftræner Allan Kolbro Nielsen ærgrer sig over nederlaget i anden damesingle, men er direkte bekymret over de to nederlag i mixeddoublerne.

– Vi mangler meget i mixeddouble. Her er vi virkelig nødt til at stramme op, hvis vi skal med i Final 4, udtaler VEB-træneren.

Det blev 4-0 til Gentofte, da VEB’s danske mester i herresingle, Victor Svendsen, tabte 10/21, 20/22 til Mads Christophersen. I andet sæt havde VEB-spilleren flere sætbolde, og det føltes som om, at han havde vundet tredje sæt, hvis spillerne var kommet så langt. Øv.

Kirsty Gilmour tabte 14/21, 12/21 til Line Christophersen. Det var nr. 28 mod nr. 50 i verden, men Gentoftes dobbelte forsvarende danske mester var for stor en mundfuld for VEB’s skotske fighter.

5-0 til Gentofte, og i anden herresingle var det igen de små marginaler, som gjorde udslaget. Denne gang tippede de over til VEB’ fordel. Magnus Johannesen besejrede Christopher Vittoriani med 19/21, 21/17, 21/19.

De tætte kampe fortsatte. I damedouble vandt VEB-parret Debora Jille/Cheryl Seinen 21/19, 12/21, 21/19 over Edith Urell og Christine Bach Andreasen.

Reducering til 5-2. Kunne VEB vinde begge herredoubler og kun tabe 4-5, ville det også resultere i et bonuspoint. Og det var tæt på, men desværre fik særligt én linjedommer afgørende indflydelse på kampens udfald i første herredouble. Victor Svendsen/Robin Tabeling tabte 22/24, 21/13, 17/21 til Kasper Antonsen/Frederik Colberg.

I anden herredouble vandt Niclas Nøhr/Zvonimir Durkinjak med 21/18, 21/14 over Mads Christophersen/Kristian Høholdt Kræmer.

VEB spiller igen tirsdag 7. september hjemme mod Greves bundhold. Der er kampstart kl. 18.00 i Arena Nord.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2024 FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger