Anders Brandt Sørensen ærgrer sig

Anders Brandt Sørensen ærgrer sig

9. september 2021 - kl. 9:52 - af

Ærgerligt at Venstre ikke kan bakke op om Sommercamp i Frederikshavn, Sæby og Skagen

Børne & ungdomsudvalget har i år truffet den beslutning, at årets Sommercamp skulle være i alle tre byer modsat hvordan det var før, hvor Pulsskolen kun opererede i Frederikshavn. Desuden har udvalget haft stor tillid til kommunens foreninger. De kan godt kunne være med til at skabe en uge med aktiviteter for vores unge i kommunen. Prisen på deltagelse i Sommercampen er samtidig kun 500kr i år. Alle kan altså være med. Når jeg siger, at det er udvalget, der har truffet beslutningen, så er det desværre uden Venstre. Jeg forstår simpelthen ikke, at Venstre ikke vil have sommeraktiviteter i Sæby og Skagen. Jeg mener, det er voldsomt at udelade disse to dele af kommunen, og jeg er helt uenig med Venstre i denne sag. Vi er altså en hel kommune.

Desuden mener Venstre, at vores foreninger ikke kan løfte denne opgave. Det er jeg rigtig skuffet over. Jeg håber, der er noget, jeg har misforstået i denne sammenhæng. Jeg mener i stedet, at vi skal opgradere samarbejdet med foreningerne og betale dem et beløb for at deltage i Sommercampen. Vores foreninger kan mere, end I tror, Venstre.

Til sidst ønsker Venstre at forære Sommercampen til et navngivet firma. Og det må man altså ikke. Det er naturligvis legitimt at mene, at der ikke skal være Sommercamp i alle tre byer i kommunen, og at klubberne ikke skal være med til at fylde lokalt indhold i Sommercampen. Men det er altså lidt i strid med spillereglerne, at man navngiver et bestemt firma til at løse opgaven. Der kan være mange firmaer, der ønsker at byde ind, og det er altså ikke ordentligt at mene, at et er bedre end de andre. Der findes regler for den slags, Venstre.

Til sidst kan jeg informere interesserede om, at tilbagemeldingerne fra børn, klubber og fritidsklubber har været meget positive. Dejligt når vi gør noget, som borgerne i det mindste bakker op om. Måske Venstre også gør det en dag?

 

Anders Brandt Sørensen(S),

Formand for Børne&Ungdomsudvalget

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Anders Brandt Sørensen ærgrer sig' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2022 FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn. Vi benytter også tredjeparts statistik-software som anvender cookies, så vi løbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at læse avisen uden at der lagres cookies på din computer, så ved at fortsætte accepterer du automatisk.

ACCEPTER