Ny borgerliges retorik var under al kritik

Ny borgerliges retorik var under al kritik

5. november 2021 - kl. 11:42 - af

Birthe Rugholm fra Ny Borgerlige må have læst forkert på invitationen, da hun i tirsdags valgte at fremtone deres vanlige holdninger til mennesker fra andre lande.

Disse holdninger kan Ny Borgerlige ytre lige s√• ofte de vil og hvor de vil, men d√¶lme da ikke foran vores skoleb√łrn, som p√• dette tidspunkt var i skole og i vores varet√¶gt. Der er skolepligt i Danmark og i vores skole skal man ikke uds√¶ttes for ikke at f√łle sig √łnsket.

Ungdomsskolen og skolerne har lavet et fantastisk arrangement og l√¶ringssituation, som var en positiv oplevelse for eleverne, det var dog √¶rgerligt at en gruppe elever m√•tte sidde tilbage og f√łle sig udsat fordi Ny Borgerlige ikke form√•ede at se, at dette faktisk var en l√¶ringssituation for ALLE elever.

Fra os skal lyde respekt til Venstres kandidat Jan Bjeldbak for at stoppe den voldsomme talestr√łm fra Ny Borgerlige og fort√¶lle de unge mennesker, at de ikke skulle v√¶re bange for deres klassekammerater.

Pernille, EL og Christina, SF

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Ny borgerliges retorik var under al kritik' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2023 FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger