Ny borgerliges retorik var under al kritik

Ny borgerliges retorik var under al kritik

5. november 2021 - kl. 11:42 - af

Birthe Rugholm fra Ny Borgerlige må have læst forkert på invitationen, da hun i tirsdags valgte at fremtone deres vanlige holdninger til mennesker fra andre lande.

Disse holdninger kan Ny Borgerlige ytre lige så ofte de vil og hvor de vil, men dælme da ikke foran vores skolebørn, som på dette tidspunkt var i skole og i vores varetægt. Der er skolepligt i Danmark og i vores skole skal man ikke udsættes for ikke at føle sig ønsket.

Ungdomsskolen og skolerne har lavet et fantastisk arrangement og læringssituation, som var en positiv oplevelse for eleverne, det var dog ærgerligt at en gruppe elever måtte sidde tilbage og føle sig udsat fordi Ny Borgerlige ikke formåede at se, at dette faktisk var en læringssituation for ALLE elever.

Fra os skal lyde respekt til Venstres kandidat Jan Bjeldbak for at stoppe den voldsomme talestrøm fra Ny Borgerlige og fortælle de unge mennesker, at de ikke skulle være bange for deres klassekammerater.

Pernille, EL og Christina, SF

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Ny borgerliges retorik var under al kritik' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2023 FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger