Ny borgerliges retorik var under al kritik

Ny borgerliges retorik var under al kritik

5. november 2021 - kl. 11:42 - af

Birthe Rugholm fra Ny Borgerlige må have læst forkert på invitationen, da hun i tirsdags valgte at fremtone deres vanlige holdninger til mennesker fra andre lande.

Disse holdninger kan Ny Borgerlige ytre lige s√• ofte de vil og hvor de vil, men d√¶lme da ikke foran vores skoleb√łrn, som p√• dette tidspunkt var i skole og i vores varet√¶gt. Der er skolepligt i Danmark og i vores skole skal man ikke uds√¶ttes for ikke at f√łle sig √łnsket.

Ungdomsskolen og skolerne har lavet et fantastisk arrangement og l√¶ringssituation, som var en positiv oplevelse for eleverne, det var dog √¶rgerligt at en gruppe elever m√•tte sidde tilbage og f√łle sig udsat fordi Ny Borgerlige ikke form√•ede at se, at dette faktisk var en l√¶ringssituation for ALLE elever.

Fra os skal lyde respekt til Venstres kandidat Jan Bjeldbak for at stoppe den voldsomme talestr√łm fra Ny Borgerlige og fort√¶lle de unge mennesker, at de ikke skulle v√¶re bange for deres klassekammerater.

Pernille, EL og Christina, SF

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Ny borgerliges retorik var under al kritik' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2023 FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER