Ny borgerliges retorik var under al kritik

Ny borgerliges retorik var under al kritik

5. november 2021 - kl. 11:42 - af

Birthe Rugholm fra Ny Borgerlige mÄ have lÊst forkert pÄ invitationen, da hun i tirsdags valgte at fremtone deres vanlige holdninger til mennesker fra andre lande.

Disse holdninger kan Ny Borgerlige ytre lige sÄ ofte de vil og hvor de vil, men dÊlme da ikke foran vores skolebÞrn, som pÄ dette tidspunkt var i skole og i vores varetÊgt. Der er skolepligt i Danmark og i vores skole skal man ikke udsÊttes for ikke at fÞle sig Þnsket.

Ungdomsskolen og skolerne har lavet et fantastisk arrangement og lÊringssituation, som var en positiv oplevelse for eleverne, det var dog Êrgerligt at en gruppe elever mÄtte sidde tilbage og fÞle sig udsat fordi Ny Borgerlige ikke formÄede at se, at dette faktisk var en lÊringssituation for ALLE elever.

Fra os skal lyde respekt til Venstres kandidat Jan Bjeldbak for at stoppe den voldsomme talestrĂžm fra Ny Borgerlige og fortĂŠlle de unge mennesker, at de ikke skulle vĂŠre bange for deres klassekammerater.

Pernille, EL og Christina, SF

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Ny borgerliges retorik var under al kritik' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2022 FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn. Vi benytter ogsÄ tredjeparts statistik-software som anvender cookies, sÄ vi lÞbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at lÊse avisen uden at der lagres cookies pÄ din computer, sÄ ved at fortsÊtte accepterer du automatisk.

ACCEPTER