Generalforsamling for 2020 i Frederikshavn Havkajakklub

Michael Eilersen.

Generalforsamling for 2020 i Frederikshavn Havkajakklub

26. november 2021 - kl. 6:11 - af

Frederikshavn Havkajakklub har afholdt den 1. generalforsamling i klubben efter stiftelsen i februar 2020. Vi betragter en generalforsamling som ‚ÄĚen fest‚ÄĚ, hvorfor klubben naturligvis var v√¶rt ved et stort stjerneskud fra Restaurant Nerd efter generalforsamlingen. Dertil var der diverse vine, √łl og vand. N√•r vi betegner det som en fest, var der naturligvis ogs√• budgetteret med denne udgift til generalforsamlingen.

Det f√łrste regnskab for klubben viste indt√¶gter for 157.195 kr., udgifter for 140.584,43 kr. og dermed et overskud p√• 16.610,57 kr. I klubbens f√łrste √•r har klubben derudover f√•et tilsagn om sponsorindt√¶gter p√• 350.133 kr., hvilket vi s√¶tter utroligt stor pris p√•. Tak for st√łtten til vores klub.

Klubben er p√• 1¬Ĺ √•r g√•et fra at have 12 medlemmer til nu at have 46 medlemmer og med udgangen af 2022 er forventningen, at klubben har minimum 60 medlemmer. Vi har et stort antal klubkajakker, og mange af vore medlemmer har selv investeret i egen kajak.

Formand Hans Chr. H√łjslet og chefinstrukt√łr Michael Eilersen forts√¶tter i bestyrelsen, og der var nyvalg til Tina Kristoffersen som kasserer for klubben.

I f.m. generalforsamlingen uddelte formanden sin egen pris til chefinstrukt√łr Michael Eilersen med bl.a. nedenst√•ende ord p√• vejen. ‚ÄĚPrisen vil kun blive uddelt denne ene gang; men bliver uddelt, fordi klubben ganske enkelt ikke havde kunnet opst√• eller eksistere uden Michael Eilersen og hans utr√¶ttelige indsats for klubben. Den er ganske enkelt enest√•ende. Tidligere udenrigsminister og medlem af folketinget, nu afd√łde Niels Helveg Petersen havde bl.a. et citat, der siger: ‚ÄĚDer er 2 lovm√¶ssigheder, som er g√¶ldende: Vand l√łber nedad, og magt stiger til hovedet‚ÄĚ. Michael Eilersen er bl.a. kendetegnet ved at v√¶re t√¶t p√• selvudslettende, uanset hvad han laver, og hvor meget han laver. Han tager aldrig √¶ren for noget som helst, uanset at alle ved, at det er ham, der har lavet alt arbejdet. Han arbejder utr√¶tteligt for Frederikshavn Havkajakklub, og det har han gjort helt tilbage til, at ideen opstod omkring en havkajakklub i Frederikshavn.‚ÄĚ

‚ÄĚMichael har lavet flotte kursusprogrammer, han har uddannet os, han videreuddanner os, han har lavet flotte diplomer til kursisterne, han har lavet et utal af klubture, han laver altid kort og andet vil vore ture, han er med p√• alle ture, og han er stort set med hver gang, der er f√¶llesroninger.‚ÄĚ

‚ÄĚJeg tror ikke, at jeg igennem hele mit liv har m√łdt nogen person, der er s√• social og s√• indstillet p√• at lavet noget for og sammen med andre mennesker og selv v√¶re i front med alle tingene. Jeg tror ikke, at jeg har m√łdt noget menneske, der har brugt s√• meget tid p√• dette og fortsat g√łr det ‚Äď og med stor gl√¶de. Det er ganske enkelt fantastisk. Michael kommer aldrig i den situation, at der er nogen magt, der stiger ham til hovedet, for s√•dan er han ganske enkelt ikke indstillet eller skruet sammen. Og han ved godt, at vand l√łber nedad, for det har han bl.a. oplevet mange gange i sin kajak!‚ÄĚ, udtaler formand Hans Chr. H√łjslet.

Prisen var en ‚ÄĚbrokfugl‚ÄĚ, der er hentet hjem fra en af vore ture til det sydfynske √łhav, hvor vi har v√¶ret p√• Drej√ł og hente den. ‚ÄĚBrokfuglen er t√¶t knyttet til mennesker, er en nyttefugl, idet den ved sin tilstedev√¶relse fjerner de negative stemninger, der m√•tte v√¶re, og igen bringer smilet frem hos modtageren.

Det siger sig selv, at Michael Eilersen helt spontant fik st√•ende applaus fra samtlige deltagere p√• generalforsamlingen, hvilket Michael blev ‚ÄĚlidt‚ÄĚ ber√łrt af.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Generalforsamling for 2020 i Frederikshavn Havkajakklub' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2022 FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER