Generalforsamling for 2020 i Frederikshavn Havkajakklub

Michael Eilersen.

Generalforsamling for 2020 i Frederikshavn Havkajakklub

26. november 2021 - kl. 6:11 - af

Frederikshavn Havkajakklub har afholdt den 1. generalforsamling i klubben efter stiftelsen i februar 2020. Vi betragter en generalforsamling som ”en fest”, hvorfor klubben naturligvis var vĂŠrt ved et stort stjerneskud fra Restaurant Nerd efter generalforsamlingen. Dertil var der diverse vine, Ăžl og vand. NĂ„r vi betegner det som en fest, var der naturligvis ogsĂ„ budgetteret med denne udgift til generalforsamlingen.

Det fÞrste regnskab for klubben viste indtÊgter for 157.195 kr., udgifter for 140.584,43 kr. og dermed et overskud pÄ 16.610,57 kr. I klubbens fÞrste Är har klubben derudover fÄet tilsagn om sponsorindtÊgter pÄ 350.133 kr., hvilket vi sÊtter utroligt stor pris pÄ. Tak for stÞtten til vores klub.

Klubben er pĂ„ 1Âœ Ă„r gĂ„et fra at have 12 medlemmer til nu at have 46 medlemmer og med udgangen af 2022 er forventningen, at klubben har minimum 60 medlemmer. Vi har et stort antal klubkajakker, og mange af vore medlemmer har selv investeret i egen kajak.

Formand Hans Chr. HĂžjslet og chefinstruktĂžr Michael Eilersen fortsĂŠtter i bestyrelsen, og der var nyvalg til Tina Kristoffersen som kasserer for klubben.

I f.m. generalforsamlingen uddelte formanden sin egen pris til chefinstruktĂžr Michael Eilersen med bl.a. nedenstĂ„ende ord pĂ„ vejen. ”Prisen vil kun blive uddelt denne ene gang; men bliver uddelt, fordi klubben ganske enkelt ikke havde kunnet opstĂ„ eller eksistere uden Michael Eilersen og hans utrĂŠttelige indsats for klubben. Den er ganske enkelt enestĂ„ende. Tidligere udenrigsminister og medlem af folketinget, nu afdĂžde Niels Helveg Petersen havde bl.a. et citat, der siger: ”Der er 2 lovmĂŠssigheder, som er gĂŠldende: Vand lĂžber nedad, og magt stiger til hovedet”. Michael Eilersen er bl.a. kendetegnet ved at vĂŠre tĂŠt pĂ„ selvudslettende, uanset hvad han laver, og hvor meget han laver. Han tager aldrig ĂŠren for noget som helst, uanset at alle ved, at det er ham, der har lavet alt arbejdet. Han arbejder utrĂŠtteligt for Frederikshavn Havkajakklub, og det har han gjort helt tilbage til, at ideen opstod omkring en havkajakklub i Frederikshavn.”

”Michael har lavet flotte kursusprogrammer, han har uddannet os, han videreuddanner os, han har lavet flotte diplomer til kursisterne, han har lavet et utal af klubture, han laver altid kort og andet vil vore ture, han er med pĂ„ alle ture, og han er stort set med hver gang, der er fĂŠllesroninger.”

”Jeg tror ikke, at jeg igennem hele mit liv har mĂždt nogen person, der er sĂ„ social og sĂ„ indstillet pĂ„ at lavet noget for og sammen med andre mennesker og selv vĂŠre i front med alle tingene. Jeg tror ikke, at jeg har mĂždt noget menneske, der har brugt sĂ„ meget tid pĂ„ dette og fortsat gĂžr det – og med stor glĂŠde. Det er ganske enkelt fantastisk. Michael kommer aldrig i den situation, at der er nogen magt, der stiger ham til hovedet, for sĂ„dan er han ganske enkelt ikke indstillet eller skruet sammen. Og han ved godt, at vand lĂžber nedad, for det har han bl.a. oplevet mange gange i sin kajak!”, udtaler formand Hans Chr. HĂžjslet.

Prisen var en ”brokfugl”, der er hentet hjem fra en af vore ture til det sydfynske Ăžhav, hvor vi har vĂŠret pĂ„ DrejĂž og hente den. ”Brokfuglen er tĂŠt knyttet til mennesker, er en nyttefugl, idet den ved sin tilstedevĂŠrelse fjerner de negative stemninger, der mĂ„tte vĂŠre, og igen bringer smilet frem hos modtageren.

Det siger sig selv, at Michael Eilersen helt spontant fik stĂ„ende applaus fra samtlige deltagere pĂ„ generalforsamlingen, hvilket Michael blev ”lidt” berĂžrt af.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Generalforsamling for 2020 i Frederikshavn Havkajakklub' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2022 FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn. Vi benytter ogsÄ tredjeparts statistik-software som anvender cookies, sÄ vi lÞbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at lÊse avisen uden at der lagres cookies pÄ din computer, sÄ ved at fortsÊtte accepterer du automatisk.

ACCEPTER