
Biblioteket gÄr knogle-amok i vinterferien
4. februar 2022 - kl. 13:17 - af Henrik Christensen
I anledningen af temaet VidenskabsÄr22 stÄr vinterferien pÄ bÞrnebiblioteket i videnskabens tegn, og hvad er mere fascinerende end knogler og skeletter. I uge 7 og 8 vil der vÊre konkurrencer, kreative udfordringer og musik med knogler.
En stor del af videnskaben handler om at vĂŠre nysgerrig pĂ„, hvorfor og hvordan verden er indrettet, som den er. – I uge 7 og 8 kommer skelletterne til at indtage mange forskellige roller rundt om i Frederikshavn Kommunes bĂžrnebiblioteker, nĂ„r vi pĂ„ mere eller mindre videnskabelig vis er nysgerrige pĂ„ knogler â og vi hĂ„ber du har lyst til at vĂŠre nysgerrig sammen med os, lyder opfordringen fra bĂžrnebibliotekarerne.
Konkurrencer
Ingen vinterferie uden en sjov konkurrence. â Vi har lavet en knogle-quiz for hele familien, og du kan hente et quiz-ark pĂ„ alle vore fem biblioteker. NĂ„r du har svaret pĂ„ spĂžrgsmĂ„lene, kan du aflevere dem pĂ„ dit lokale bibliotek, og mĂ„ske er du heldig at vinde.
Vi har ogsÄ lavet en quiz, hvor det gÊlder om at finde alle de knogler, som vi har gemt pÄ bÞrnesiderne (side 48-61) i vores forÄrsprogram. NÄr du har talt alle knoglerne, skriver du dit svar i vores konkurrence-opslag pÄ Facebook i uge 7 og 8.
Vi sĂŠtter bogen âSigurd fortĂŠller om naturvidenskabâ og spillet âSigurds naturvidenskab pĂ„ spilâ pĂ„ hĂžjkant, og i uge 9 fortĂŠller vi, hvem de heldige vindere er i begge konkurrencer.
Kreativ med knogler
Fantasien bliver udfordret, nÄr vi skal bygge vores egne skelletter i perler. MÄske vil du bygge et menneskeskelet, et dinosaurskelet eller mÄske vil du bare opfinde dine helt egne knogler?
Du kan ogsĂ„ klippe det âSlaske-skeletâ ud, vi har lagt i vores forĂ„rsprogram pĂ„ side 53, og nĂ„r du har samlet alle delene, kan du komme ned pĂ„ biblioteket og se, om du kan samlet et âSlaske-storebror-skeletâ.
Vi skal ogsÄ prÞve at arbejde med krympeplast. Det er ikke spor svÊrt, og det er rigtig sjove at se de mange folder plasten laver i ovnen. Til sidste sÊtter vi det personlige krympekranie i en nÞglering, Þrering eller magnet.
Du kan vÊre kreativ pÄ bibliotekerne i Frederikshavn, SÊby og Skagen.
Kan knogler lave musik?
Hvor hÞje lyde kan knogler mon lave? Det finder vi ud af, nÄr Musiksigne kigger forbi bÞrnebibliotekerne i Frederikshavn, SÊby og Skagen, hvor hun lÊre os at lave stomp med knogler.
Stomp er sjovt for bĂ„de store og smĂ„. Vi skal lave alle mulige stomplege og âsange, mens vi bruger hele kroppen og stemmen sammen med knogler, stompinstrumenter, boomwhackers og kazoo.
Kom og fÄ biblioteket til at svinger til rytmer, rap og masser af sjov.
Det er gratis at deltage i alle vinterferiens aktiviteter, men det er nĂždvendigt at booke en billet til knogle-stomp med Musiksigne.
Dato og tidspunkter for de enkelte aktiviteter pÄ dit bibliotek, finder du pÄ bibl.frederikshavn.dk eller i vores forÄrsprogram.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Biblioteket gÄr knogle-amok i vinterferien' til en bekendt