
- Det var noget helt sÊrligt at ikke kende nogen da jeg kom til undervisningsweekenden. Hvis man ville have nye venner, skulle det gÄ hurtigt for vi mÞdtes ikke sÄ mange gange, siger Sine Marie Nisbeth Tyron fra Frederikshavn. Nu har hun tilmeldt sig Ung Humanist Task Force for at bidrage til, at Ärets konfirmander kan fÄ en lige sÄ god oplevelse som hun selv. (Foto: Humanistisk Samfund).
Mange unge kender ikke humanistisk konfirmation
21. februar 2022 - kl. 8:57 - af Michael Egelund (WebRedaktĂžr)
Humanistiske konfirmander skal ofte forklare hvad deres konfirmation gÄr ud pÄ.
NÄr de humanistiske konfirmander samles til deres konfirmationsforberedelser, er det flere der nikker genkendende til at de mÞdes med nysgerrighed fra deres venner og omgivelser omkring deres valg. For selvom humanistisk konfirmation er i vÊkst i Danmark, er det mange der ikke kender til denne ikke-religiÞse mÄde at markere overgangen fra barn til ung pÄ.
- Jeg valgte humanistisk konfirmation fordi jeg ikke tror pÄ Gud, og sÄ synes jeg det lÞd helt vildt fedt. Mine venner vidste ikke hvad det var, men da jeg forklarede dem det, var der mange der ville Þnske de havde gjort det samme, fordi de heller ikke tror pÄ Gud, fortÊller Nynne Glintborg Gudiksen der kommer fra Roslev i Skive kommune.
- Nogle af mine venner hÞrte det som om jeg skulle kommunistisk konfirmeres, men det er altsÄ ikke det samme, smiler Sine Marie Nisbeth Tyron fra Frederikshavn.
- De fleste jeg har fortalt det til syntes det var ret cool, men mange ud over min norske del af familien, havde dog ikke hĂžrt om muligheden. I Norge er det mere almindelig med humanistisk konfirmation end her i Danmark, siger Noah Jacob Hegland fra Aalborg.
Hvorfor hedder det âkonfirmationâ?
De tre unge mennesker blev konfirmeret sidste efterÄr. Det er Humanistisk Samfund der stÄr bag de humanistiske konfirmationer, der blev hold for fÞrste gang i Danmark i 2011. Junita Karlsen er koordinator for konfirmationsforlÞbet i Nordjylland hvor tilbuddet har eksisteret siden 2020.
- Vi fĂ„r ofte spĂžrgsmĂ„l om man kan kalde ceremonien for âkonfirmationâ nĂ„r det nu ikke foregĂ„r igennem kirken. Det kan man godt og det giver god mening. Ordet âkonfirmationâ kommer fra det latinske ord âconfirmareâ der betyder bĂ„de bekrĂŠfte og bestyrke. Vi Ăžnsker at styrke de unge i at blandt andet at tĂŠnke kritisk og reflektere over egne og andres vĂŠrdier, handlinger og livssyn, fortĂŠller hun og forklarer at selvom de unge vĂŠlger en humanistisk konfirmation sĂ„ betyder det ikke at de skal bekrĂŠfte og âbekendeâ sig til humanismen.
Undervisningsweekender
NÄr der stÄr konfirmationsundervisning pÄ skoleskemaet, holder de humanistiske konfirmander fri. Deres undervisning foregÄr i stedet for over to weekender om forÄret. I Nordjylland foregÄr det i Tversted i HjÞrring kommune. Sidste Är var der et hold i Aalborg, mens i Är er det ogsÄ muligt at blive humanistisk konfirmeret i HjÞrring. De unge kommer fra hele Jylland da holdene andre steder i landet hurtigt fyldes op. Undervisningstemaerne omfatter temaer som menneskerettigheder, etik illustreret igennem forskellige dilemmaer, tolerance, om at sÊtte grÊnser indenfor seksualitet og livssyn fortalt igennem musikken. Sine Marie, Noah og Nynne er enige om at temaerne er spÊndende og vigtige.
- Undervisningen om livssyn og privilegier, der var mest interessante for mig, siger Noah. For Sine Marie var det diskussionerne omkring kĂžn og identitet.
- Jeg var faktisk lidt nervÞs da jeg skulle afsted fÞrste gang, fordi jeg vidste ikke om det ville interessere mig, men alle temaerne var meget spÊndende. Det meste af det vi lÊrte, bliver der ikke snakket om i skolen. Og sÄ fik jeg en helt ny synsvinkel pÄ mange ting, afslÞrer Nynne.
Nye venskaber
Weekenderne drejer sig ikke udelukkende om undervisning, men i hÞj grad ogsÄ om det sociale. Det var helt tydeligt sidste Är da de unge og deres forÊldre gerne ville flytte datoerne for undervisningsweekenderne og dermed ogsÄ selve konfirmationsceremonien for at mÞdes fysisk. Alternativet var nemlig at mÞdes online til undervisning pÄ grund af corona-restriktioner.
Mange af de unge er spÊndte inden de mÞdes fÞrste gang. For at lette lidt pÄ denne spÊnding, blev der sidste Är oprettet en Ung Humanist Task Force bestÄende af tidligere konfirmander. De tidligere konfirmander mÞdtes online med de nye konfirmander og stod for nogle icebreaker aktiviteter de selv havde forberedt. Task Force ordningen er forelÞbig unik for Nordjylland og blev godt taget imod af de nye konfirmander.
- Selvom det var online, var det rart at mĂždes, fordi sĂ„ nĂ„ede man lige at sige hej til hinanden og samtidig se hinanden an, fortĂŠller Signe Marie. â Det var fedt de ogsĂ„ var med til weekenderne fordi de var pĂ„ samme alder som os og havde prĂžvet det hele fĂžr. Nu har jeg selv tilmeldt mig Task Force gruppen.
- Jeg tog afsted til weekenderne uden at kendte nogen, fortsĂŠtter Nynne. – Alle blev vildt hurtigt tĂŠtte, selvom de fleste ikke kendte hinanden inden. Venskaberne var det bedste. Jeg er stadig rigtig gode veninder med en af dem jeg mĂždte.
Signe Marie er enig.
- Det var noget helt sĂŠrligt at ikke kende nogen, men jeg syntes ogsĂ„ det var fedt fordi vi blev nĂždt til at snakke med hinanden. Vi skulle nemlig lave mange opgaver hvor det var umuligt ikke at snakke sammen. Vi skulle heller ikke mĂždes sĂ„ mange gange, sĂ„ hvis man ville have nye venner, skulle det gĂ„ hurtigt, ler hun. â Jeg er ogsĂ„ stadig i kontakt med nogle af dem pĂ„ holdet. Vi er meget gode venner og hygger os en del sammen.
Noah synes fÊllesskabet var noget af det bedste med konfirmationsforberedelserne og tror deltagelsen af Ung Humanist Task Force gjorde at de fik flere fede aktiviteter. Han Þnsker ogsÄ at vÊre med i Task Force gruppen i Är.
- Og sÄ var det rigtig hyggeligt at gÄ tur pÄ stranden, kÞbe is og se film sammen med de andre, afslutter han.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Mange unge kender ikke humanistisk konfirmation' til en bekendt