Jerup Borgerforening vinder Nordjyske Banks foreningspris

Jerup Borgerforening vinder Nordjyske Banks foreningspris

3. marts 2022 - kl. 5:56 - af

For fjerde år i træk hylder Nordjyske Bank gode initiativer og sammenhold i Region Nordjyllands lokalforeninger. Endnu et år påvirket af corona har sat en tyk streg under, at der er behov for stærke fællesskaber i lokalsamfundet, og blandt de tre vindere er Jerup Borgerforening, som kan se frem til en pengepræmie på 33.333 kroner. Pengene skal blandt andet gå til et nyt madpakkehus.  

I 2019 s√łsatte Nordjyske Bank foreningsprisen, som anerkender og bel√łnner det gode sammenhold i de nordjyske lokalforeninger. Prisen hylder blandt andet foreninger, som har skabt et positivt sammenhold for foreningernes medlemmer eller for lokalomr√•det, og i den forbindelse l√łfter banken nu sl√łret for √•rets tre vindere og en dertilh√łrende pengepr√¶mie p√• samlet 100.000 kroner, som fordeles mellem vinderne.

– Lokalforeninger har en stor betydning for mange nordjyders hverdag, og det vil vi som lokalbank gerne bakke op om. Derfor st√łtter vi hvert √•r cirka 1.400 foreninger, mens vi for fjerde √•r i tr√¶k uddeler Nordjyske Banks foreningspris, fort√¶ller bankdirekt√łr i Nordjyske Bank, Claus Andersen, og forts√¶tter:

РEfter endnu et år præget af corona har livet og aktiviteterne i foreningerne været udfordret ligesom resten af samfundet. Derfor er det igen i år meget vigtigt at hylde det gode, værdifulde og ofte frivillige foreningsarbejde, som finder sted i hele Nordjylland, og vi glæder os over nu at kunne hylde tre nye foreninger.  

En af de i alt tre vindere er Jerup Borgerforening, som Nordjyske Bank bel√łnner med prisen og en pengepr√¶mie p√• 33.333 kroner. Og anerkendelsen v√¶kker stor begejstring i borgerforeningen.

Vi var helt oppe at ringe, da vi fik at vide, at vi var en af vinderne. Det g√łr, at vi kan n√• i m√•l med de projekter, som vi har sat i gang p√• f√¶llesarealet i Jerup by, s√• det er helt sikkert en k√¶mpe lettelse. Og s√• er det et k√¶mpe skulderklap til byen, fordi vi bliver anerkendt for, at folk kan se, at der er liv i byen, efter vores skole blev lukket, lyder det fra Dorte Carlsen, formand i Jerup Borgerforening.

Jerup Borgerforening er en historisk gammel borgerforening, som blev etableret helt tilbage i 1948. I 2021 havde foreningen omkring 150 betalende husstande, og samme √•r kunne man sammens√¶tte en bestyrelse med flere medlemmer under 35 √•r. Byen har et f√¶lles areal med faciliteter som legeplads, b√•lplads og en idr√¶tshal, men if√łlge Dorte Carlsen er der ikke nogen tvivl om, hvad pengene fra foreningsprisen skal bruges p√•:

Planen er, at pengene skal g√• til et omfattende projekt om at f√• opf√łrt et madpakkehus nede ved byens s√ł og landsbycenter. Det kommer til at v√¶re helheden i byens f√¶llesareal, som kan blive en stor gevinst for eksempelvis lokale b√łrnehaver. Vi har allerede en legeplads, en s√ł, en b√•lplads og en idr√¶tshal, s√• madpakkehuset er lige det sidste, vi mangler i Jerup, fort√¶ller Dorte Carlsen.

Hun tilf√łjer, at f√¶llesarealet i Jerup fungerer som et samlingspunkt for byen, hvor man har arrangementer som koncerter og fejring af Sankt Hans.

Med stor indflydelse fra nordjyderne
Nordjyderne har selv haft muligheden for at indstille og stemme på nordjyske foreninger til foreningsprisen via hjemmesiden foreningspris.dk. De ti lokalforeninger med flest stemmer fra nordjyderne er sammen med yderligere ti lokalforeninger, som er udvalgt blandt indstillingerne, gået videre til finalen, som en uafhængig dommerkomité nu har afgjort.

Med en masse projekter og aktiviteter, som gavner alle borgere i byen, har Jerup Borgerforening bestemt gjort sig fortjent til prisen. Deres store frivillige indsats for byen er et rigtig godt eksempel p√•, hvor langt man kan komme med gode, lokale kr√¶fter, og hvor meget det betyder for sammenholdet i lokalomr√•det. Vi gl√¶der os til at f√łlge med i etableringen madpakkehuset og foreningens generelle udvikling, siger bankdirekt√łr Claus Andersen.

F√¶lles for alle indstillede foreninger til prisen er de nordjyske r√łdder, og at foreningerne har udvist initiativ eller skabt positivt sammenhold for foreningens medlemmer eller i lokalomr√•det.¬†

Som lokalbank er vi i Nordjyske Bank stolte over og glade for, at vi kan forts√¶tte vores tradition for at st√łtte foreningslivet med foreningsprisen ‚Äď men ogs√• de cirka 1.400 andre foreninger i Nordjylland, som vi hvert √•r st√łtter √łkonomisk, s√• alle foreningerne kan forts√¶tte deres vigtige arbejde, slutter Claus Andersen.

Foruden Jerup Borgerforening er også Bowlingklubben Stenhuset og Aktivitetshuset Solhjem Bjergby-Mygdal blevet hyldet med den nordjyske foreningspris i år.

Kriterier for prisen

  • Foreningen har sit virke og sine medlemmer i Region Nordjylland
  • Foreningen har sit form√•l indenfor det kulturelle, det sportslige, det sociale eller velg√łrende omr√•de
  • Foreningen har det forl√łbne √•r udvist initiativ, resultater og/eller har skabt positivt sammenhold for foreningens medlemmer eller lokalomr√•de

Dommerkomitéens medlemmer:

  • Per Hornum Malmberg, direkt√łr for Arena Nord i Frederikshavn
  • Karen Marie Hovm√łller, advokat og partner hos Hovm√łller & Thorup og formand for bestyrelsen i Gestus Nord
  • Birgit Christensen, formand for Fortuna i Hj√łrring
  • Klaus Nielsen, frivillig og ildsj√¶l fra Dybvad
  • Lars Sennels, teaterdirekt√łr i Vendsyssel Teater i Hj√łrring
  • Lasse Rich Henningsen, administrerende direkt√łr i Musikkens Hus i Aalborg
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Jerup Borgerforening vinder Nordjyske Banks foreningspris' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2023 FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger