
Forbereder ny stor TV-serie med optagelser i Frederikshavn Kommune
13. april 2022 - kl. 10:50 - af Henrik Christensen
Produktionsselskabet SF Studios er i gang med planlĂŠgning af TV-serien âOxenâ. Optagelserne begynder til august, og serien fĂ„r premiere pĂ„ TV2 nĂŠste Ă„r.
Hertil har man sĂžgt Frederikshavn Kommune om et tilskud pĂ„ 3/4 mio. kr. AnsĂžgningen bliver forelagt Ăkonomiudvalget pĂ„ dette udvalgs mĂžde den 19. april. Forud for mĂždet anbefaler Center for Kultur og Borgerservice, at der ydes et tilskud pĂ„ 1/2 mio. kr.
Det er ansÞgers vision, at Frederikshavn Kommune skal skabe en del af rammerne om TV-serien. Der arbejdes pÄ at bringe de unikke lokationer, de finder i kommunen, i fokus i seriens fortÊlling.
Seriens budget til fÞrste sÊson er pÄ 61 mio. kr., og producentens direkte forbrug her i kommunens anslÄs til ca. 3,1 mio. kr.
SF Film Studios planlÊgger, at 21 af 65 optagedage skal foregÄ i Frederikshavn Kommune.
Hvis kommunen bevilger tilskud, vil der indgÄ optagelser pÄ Frederikshavn Station, et landsted, stranden, Skagen, Gl. Skagen, klitlandskaber syd for Skagen. Desuden flyttes Niels Oxens hjem til Frederikshavn, hvortil man sÄ ogsÄ kommer retur i kommende sÊsoner.
âOxenâ er en filmatisering om krigsveteranen Niels Oxen. Mai BrostrĂžm og Peter Thorsboe udarbejder filmmanuskriptet. De to stĂ„r bag bl.a. âRejseholdetâ og âĂrnenâ.
SF Film Studios ser et samarbejde med Frederikshavn Kommune som en mulighed for at tage erhvervspraktikanter, bruge lokal assistance til at finde de helt rigtige lokationer samt benytte statister fra lokalomrÄdet.
Man ser desuden et samarbejde med den lokale filmskole âFilmMaskinenâ, folkeskoler og gymnasier.
SÄfremt kommunen siger ja til et tilskud, kan dette f.eks. ske fra puljen for by og opland, hvor knap 3,4 mio. kr. ikke er disponeret.
Tekst: Per Rye
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Forbereder ny stor TV-serie med optagelser i Frederikshavn Kommune' til en bekendt