
Ønsker at kommunale udvalg regelforenkler
24. april 2022 - kl. 6:38 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Når Byrådet næste gang samles til møde den 27. april, har Socialdemokratiet bragt et punkt på dagsordenen, som skal gøre kommunale arbejdsgange smidigere.
Socialdemokratiet ønsker, at der kommunalt arbejdes med afbureaukratisering, regelforenkling og innovationsprocesser med henblik på at gøre tingene smidigere og lettere for borgere, ansatte og virksomheders skyld.
”En dagsorden om afbureaukratisering er også på Folketingets bord, men vi kan kommunalt starte med os selv – altså finde eksempler på arbejdsgange, der kan gøres smidigere og derved lette arbejdsgange til glæde for borgere, investorer, virksomheder og ansatte,” lyder det i oplægget fra Socialdemokratiet.
Mere konkret foreslår partiet, at Byrådet anbefaler alle kommunale udvalg at sikre en proces med henblik på disse tanker.
Sagen fremsættes til Byrådets debat uden administrativ indstilling.
Tekst: Per Rye
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Ønsker at kommunale udvalg regelforenkler' til en bekendt