Succesfuldt musikvalgfagssamarbejde med Musikskolen

Succesfuldt musikvalgfagssamarbejde med Musikskolen

29. juni 2022 - kl. 15:04 - af

De folkeskoler i Frederikshavn Kommune, der har musikvalgfag i 7. og 8. klasse har indg√•et et samarbejde med Musikskolen i Frederikshavn Kommune ‚Äď og det er en stor succes.

Der er flere skoler i Frederikshavn Kommune, der tilbyder musik som valgfag i deres 7. og 8. klasser. N√•r eleverne v√¶lger musik som valgfag, skal de have faget i to √•r og afslutte med en eksamen i 8. klasse. Musikskolen har nu dannet et netv√¶rk for musikvalgfagsl√¶rerne p√• de involverede skoler og nogle af underviserne p√• musikskolen. Den overordnede id√© med netv√¶rket er at skabe bedre foruds√¶tninger for samarbejde imellem skoler og musikskolen, og form√•let er at give mulighed for sparring og udvikling af nye id√©er samt at optimere det indhold, der udg√łr undervisningen p√• valgfagsholdene. En af de skoler, der har Musikvalgfag, er Strandby Skole og her er man rigtig glad for samarbejdet med Musikskolen.

‚ÄúP√• Strandby Skole betyder musikken meget og vi har for eksempel ogs√• morgensang med alle elever fra 0-3. Klasse. Musikken kan samle alle i et s√¶rligt f√¶llesskab og det vil vi gerne dyrke p√• Strandby Skole. Her skal eleverne gerne m√¶rke, at de er en del af et f√¶llesskab. Og den f√łlelse kan musikken v√¶re med til at skabe‚ÄĚ Udtaler skoleafdelingsleder Mette Risager S√łrensen.

L√¶rerne fra de skoler, der er involveret i musikvalgfagene p√• de forskellige skoler, er blevet inviteret til sparringsm√łder i musikskolen, ligesom musikskolens undervisere har v√¶ret ude p√• skolerne for at underst√łtte undervisningen p√• valgfagsholdet. Valgfagsl√¶rerne har dermed v√¶ret med i en proces om at udvikle de f√¶lles forl√łb og indholdet af disse, samtidigt med, at de har f√•et et netv√¶rk, hvor de kan sparre og dele deres id√©er og erfaringer.

‚ÄúMusikskolen har nogle andre muligheder end vi har p√• folkeskolerne ‚Äď og s√• er underviserne jo eksperter til hvert deres instrument. Jeg spiller selv guitar og jeg kan spille andre instrumenter, men jeg er ikke virtuos. Musikskolens undervisere har mange forskellige kompetencer og det er fedt for vores elever at m√łde for eksempel en virkeligt dygtig pianist eller trommeslager‚ÄĚ Udtaler musikl√¶rer p√• Strandby skole, Christian L√łnsman Larsen.

For l√¶rerne p√• skolerne er det meget v√¶rdifuldt at have et f√¶llesskab, hvor de m√łdes med andre musikl√¶rere fra andre skoler. Musikl√¶rerne f√•r meget ud af at dele deres erfaringer med hinanden i samarbejdet om musikvalgfaget.

‚ÄúFor Musikskolen er det t√¶tte samarbejde med folkeskolerne meget v√¶rdifuldt, og vi g√łr vores ypperste for at v√¶re relevant og en god sparringspartner for folkeskolerne, l√¶rerne og eleverne‚ÄĚ Udtaler afdelingsleder i Musikskolen i Frederikshavn Kommune, Lasse Bomann.

Netværket imellem Musikskolen og folkeskolerne skal sikre, at eleverne, der vælger musik som valgfag, får den bedst mulige undervisning og at indholdet i valgfaget hele tiden vil blive udviklet og optimeret.

Projektet i Frederikshavn Kommune er blevet en stor succes og her er der b√•de fra Musikskolen og fra folkeskolerne lyst til endnu mere. P√• Strandby Skole kan man helt konkret m√¶rke en st√łrre lyst fra elevernes side til at spille sammen. Her kommer de og beder om at f√• lov at √łve i musiklokalet i deres pauser. Og skolederen har sagt ja til, at der ikke l√¶ngere skal v√¶re l√•s p√• d√łren ind til √łvelokalet.

‚ÄúVi kan m√¶rke en forandring i kulturen omkring musikken p√• skolen. N√•r eleverne selv kommer og sp√łrger om n√łglen til musiklokalet, s√• skal vi ogs√• v√¶re klar til at vise dem tillid og give dem ansvaret for lokalet. Vi vil gerne have, at musikken fylder mere p√• vores skole, for musik kan skabe en f√¶llesskabsf√łlelse og en samh√łrighed. Og den √łnsker vi s√•dan set, at alle p√• skolen kan m√¶rke.‚ÄĚ Udtaler skoleafdelingsleder Mette Risager S√łrensen.

‚ÄúMusikvalgfaget er megafedt og det er fedt, at vi f√•r undervisning af musikskolens l√¶rere – de er super kompetente. Jeg har l√¶rt at udtrykke mig kreativt. Jeg har l√¶rt at spille guitar ‚Äď og at skrive en sang‚ÄĚ Udtaler elev p√• Strandby Skole, Mikkel D i 8. a.

H√•bet er, at man kan udfolde samarbejdet, s√• det kommer til at omfatte alle de folkeskoler i kommunen, der v√¶lger at have musikvalgfag p√• skemaet. Derudover h√•ber man p√• at kunne udvikle selve indholdet af musikvalgfaget l√łbende. Allerede nu er der kommet nye id√©er i spil, s√•som for eksempel en fagdag med E-musik. Det regionale spillested, Maskinhallen, er ogs√• kommet med i samarbejdet og de lagde hus til, da valgfagseleverne afsluttede deres skole√•r med en stor koncert d. 14. juni.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Succesfuldt musikvalgfagssamarbejde med Musikskolen' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2023 FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger