
Patrick Cakirli vandrer Danmark rundt i kampen mod ensomhed
20. juli 2022 - kl. 11:28 - af Henrik Christensen
Fra den 8. august til og med den 14. oktober skal Patrick Cakirli udføre March mod Ensomhed ’22, hvor han skal vandre 2.000 kilometer gennem Danmark i kampen mod ensomhed.
– Dette gør jeg hvert år fra uge 32 til og med uge 41 for at sætte nationalt fokus på ensomhed som sundheds- og samfundsudfordring såvel, som for at samle ind til March mod Ensomheds Landsindsamling, som i år støtter RECOVERY BULLS. Det er en idræts- og aktivitetsbaseret nonprofitorganisation, som blandt andet forebygger og afhjælper ensomhed blandt mennesker i udsatte livspositioner, lyder det fra Patrick.
Konceptet for March mod Ensomhed er som følger:
– Jeg må ikke gå, medmindre jeg har følgeskab ellers skal jeg stå stille. På den måde bliver min vandring symbol på vigtigheden af fællesskab og social ansvarlighed i kampen mod ensomhed, fortæller Patrick Cakirli.
Det er gratis at deltage, og du bestemmer selv hvor og hvor langt I vil gå med.
– Det vil være en stor hjælp, hvis I vil dele mit initiativ med jeres netværk. Jeg har brug for alt den hjælp og støtte som jeg kan få – både online på de sociale medier og fysisk på landevejen, slutter Patrick.
Læs mere på March mod Ensomhed’s Facebookside.



 (300 × 250px).gif)



Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Patrick Cakirli vandrer Danmark rundt i kampen mod ensomhed' til en bekendt