
Politisk evaluering af autocampere rundt om i kommunen
3. oktober 2022 - kl. 9:58 - af Henrik Christensen
Teknisk Udvalg foretager pÄ udvalgets nÊste mÞde tirsdag den 4. oktober en evaluering af autocamperes parkering rundt om i kommunen.
Der har igennem de senere Är vÊret forskellige muligheder for parkering med autocampere pÄ de kommunale parkeringspladser og parkeringspladser ved lystbÄdehavnene.
Ud fra den debat, som har vÊret rejst denne sommer, Þnsker Teknisk Udvalg, at der sker en evaluering af omrÄdet.
à lbÊk Havn og SÊby Havn har udpeget parkeringsarealer til autocampere. à lbÊk Havn har plads til 25 autocampere, og pÄ SÊby Havn er der plads til 35 autocampere. Der er etableret tÞmningspladser pÄ begge havne.
Derudover er der udpeget parkeringsarealer til autocampere pÄ parkeringspladsen ved Skagen RÄdhus og pÄ Grenen.
Det er kommunens Center for Ejendomme, Park og Vej, som varetager driften af parkeringsarealerne i Frederikshavn Kommune, og der er gjort fĂžlgende iagttagelser fra sommeren 2022:
Driften oplever et stigende antal autocampere pĂ„ kommunale arealer â i sĂŠrdeleshed langs kysten. Der ses op til 40 autocampere pr. nat pĂ„ den sydlige parkeringsplads ved Palmestanden i Frederikshavn.
Det opleves ogsÄ, at autocampere pÄ nogle pladser optager store dele af parkeringsfaciliteterne. Det stigende antal af gÊster betyder ogsÄ, at skraldespande og affaldscontainere bliver hurtigere fyldt og dermed skal tÞmmes oftere.
TĂžmning af toiletter
Derudover har der vÊret problemer med tÞmning af autocampernes toiletter. Nogle autocampereejere tÞmmer deres toiletter i de offentlige toiletter. Dette er bl.a. oplevet pÄ Grenen og Palmestranden. Det giver ubehagelige og uhensigtsmÊssige oplevelser for bÄde gÊster og driften. Der har ogsÄ vÊret en enkelt autocampergÊst, der har tÞmt sit toilet i en af molokkerne pÄ parkeringspladsen ved Palmestranden!
Ved Damstederne i Skagen tÞmmer autocamperejerne toilettet i en lukket tank, som tÞmmes, nÄr den er fyldt op. De stigende antal gÊster betyder, at tanken skal tÞmmes oftere.
Der er ikke foretaget nĂŠrmere vurderinger af, hvorvidt disse tĂžmninger i de almindelige toiletter kan vĂŠre i strid med miljĂžlovgivningen; men det er konstateret, at det kan medfĂžre udfordringer med renholdelsen af toiletter, som ikke er beregnet til den form for tĂžmning.
Driften i Center for Ejendomme, Park og Vej oplever derudover ingen gener eller problemer med autocamperne.
Center for Teknik og MiljÞ samt Center for Ejendomme, Park og Vej indstiller forud for mÞdet i Teknisk Udvalg, at muligheder og udfordringer i forbindelse med autocampere drÞftes med henblik pÄ en fastlÊggelse af fremtidig administrationspraksis pÄ omrÄdet.
Styresignal
Af bilagene til dagsordenen fremgĂ„r det, at Erhvervsstyrelsen, MiljĂžstyrelsen, Naturstyrelsen, og Vejdirektoratets i november 2021 udgav et sĂ„kaldt âstyresignalâ om det juridiske grundlag for autocampere. Dette styresignal indeholder en sammenskrivning af gĂŠldende regler pĂ„ omrĂ„det.
NĂ„r det handler om campering med autocampere, sondres der mellem at âcampereâ og at ârasteâ. Der findes dog ingen entydige definitioner af begreberne ârasteâ og âcampereâ i lovgivningen.
I styresignalet er der beskrevet, at ârasteâ betyder, âat man parkerer for at hvile sig â fx hvis man sover, slapper af eller indtager mad med henblik pĂ„ at kunne fortsĂŠtte sin kĂžrsel forsvarligt.
Hvis man derimod indtager et omrĂ„de for en periode med et andet formĂ„l end blot at raste, fx ved at opholde sig pĂ„ pladsen i en lĂŠngere periode, slĂ„ lejr, have opslĂ„ede fortelte og teltlignende konstruktioner pĂ„ taget eller gĂžre lignende stĂžrre indretninger pĂ„ parkeringsarealet, betragtes opholdet som campering og kan alene ske pĂ„ en campingpladsâ.
Autocampere skal kunne holde lovligt inden for bÄse eller parkeringsbaner, hvor der findes parkeringsmulighed.
Tekst: Per Rye
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Politisk evaluering af autocampere rundt om i kommunen' til en bekendt