Skarpe 6. klasser var klar og parat til svar

Skarpe 6. klasser var klar og parat til svar

9. december 2022 - kl. 9:57 - af

’De ristede PĂžlser’, ’Kageklaskerne’ og ’De seje Øster’ dystede onsdag indbyrdes mod ’Capybaras’, 6. B og ’StensnĂŠspadderne’ i bibliotekernes Ă„rlige landsdĂŠkkende videns- og lĂŠsequiz Smart, Parat, Svar, hvor det gĂŠlder om at blive Danmarks klogeste 6. klasse.

Elever fra seks klasser pÄ fire folkeskoler i Frederikshavn Kommune mÞdte spÊndte og forventningsfulde op i Manegen SÊby Kulturhus for at teste deres paratviden. SÊrligt spÊndte var de fem deltagere fra hver klasse, som havde fÄet den Êrefulde opgave at reprÊsenterer deres klasse i svarpanelerne.

Deltagerne havde forsĂžgt at forberede sig pĂ„ forskellige vis, selv om ingen af dem pĂ„ forhĂ„nd kendte konkurrencens kategorier og spĂžrgsmĂ„l. Alligevel havde de fleste klasselĂŠrere forsĂžgt at forberede deres klasser til dagens dyst. PĂ„ StensnĂŠsskolen i VoersĂ„ havde eleverne, ’StensnĂŠspadderne’ haft gang i nogle af de kendte spil med spĂžrgsmĂ„l om almen viden.

– Vi har jo fĂŠgtet lidt i blinde, for det er fĂžrste gang, vi er med, fortĂŠller lĂŠrer Henrik Thomsen, som sammen med eleverne har kigget pĂ„ spĂžrgsmĂ„l i bl.a. Danmarksspillet, Besservisser, Jeopardy og lavet digitale Kahoots pĂ„ klassen. Eleverne har vĂŠret noget nervĂžse, men ogsĂ„ spĂŠndte og jeg kunne jo ikke rigtigt fortĂŠlle dem noget om, hvordan forlĂžbet ville vĂŠre.

Det var ogsÄ lidt svÊrt at fÄ valgt dem, der skulle sidde i svarpanelet, og pÄ StensnÊs lÞb de ogsÄ ind i det luksusproblem, at der var flere end fem, som meldte sig til opgaven.

– Vi mĂ„tte simpelthen foretage en lodtrĂŠkning, og lade tilfĂŠldigheden rĂ„de, forklarer Henrik Nielsen.

Skarpe hjerner

’StensnĂŠspadderne’ og ’De ristede PĂžlser’ fra SĂŠbygĂ„rdskolen var de to fĂžrste hold til at dyste mod hinanden, og pĂ„ begge hold var der skarpe hjerner med rigtig mange hurtige og korrekte svar i kategorier om bl.a. ’Fodboldspillere i Europa’, ’2022 Ă„ret der gik’, ’Kendte danskere’, ’Flag’, ’Disney’ m.fl. Holdene skiftedes til at vĂŠlge en kategori, som indeholdt hver tre spĂžrgsmĂ„l. Dem havde de 20 sekunder til at finde svar pĂ„.

Der blev fightet bravt pĂ„ begge hold, og bag dem blev der heppet og jublet af klassekammeraterne, nĂ„r der blev svaret rigtigt. Der var tĂŠt lĂžb i fĂžrste runde, men ’StensnĂŠspadderne’ nĂ„ede, efter otte runder, lige at slĂ„ ’De ristede PĂžlser’ med to point til stillingen 18-16. Det gav ikke uventet anledning til store jubelrĂ„b fra de lokale supportere.

Glade vindere

Der blev skiftet hold, og mens konkurrencen foregik i Manegen, fik de Ăžvrige deltagere tiden til at gĂ„ pĂ„ SĂŠby Bibliotek. Her var der jubel hos dagens fĂžrste vindere Niklas, Jacob Felix, Emil og Anne fra ’StensnĂŠspadderne’ stor, og pist vĂŠk var nervĂžsiteten.

– Det blev sjovere, jo lĂŠngere vi kom frem, og sĂ„ hjalp det, at vi kom godt fra start, fortĂŠller holdet, der senere rĂžg i finalen mod ’De seje Øster’ fra Torslev Skole i ØstervrĂ„ og 6. B fra Nordstjerneskolen i Frederikshavn, og her lĂžb Torslev med sejren.

Dygtige bĂžrn

Bibliotek & Borgerservice Frederikshavn Kommune stod for dagens konkurrence, og herfra er der stor tilfredshed med dagens forlĂžb. – Det var en rigtig god dag, og bĂžrnene er vanvittig dygtige, lyder det fra bibliotekar Knud HjĂžrnholm, det fungerede fint med Manegen og SĂŠby Bibliotek, og det er en god og lidt anderledes mĂ„de at vise biblioteket pĂ„.

FormÄl

”Smart Parat Svar” udfordrer ikke kun bĂžrnenes viden, hukommelse og evne til at tĂŠnke hurtigt, men ogsĂ„ deres evne til at samarbejde. I den lokale runde gĂ„r vinderen videre til en regional runde, og vinderen her fra gĂ„r i den landsdĂŠkkende finale.

Konkurrencen har til hensigt at styrke elevernes lyst til at lĂŠse ved at sĂŠtte fokus pĂ„ samarbejde og almen dannelse. Quizzen tager udgangspunkt i et bredt udsnit af skĂžn- og faglitteratur og hylder bogorme, lĂŠseheste og klogeÅger – det er nemlig ogsĂ„ sejt at vĂŠre klog!

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Skarpe 6. klasser var klar og parat til svar' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2024 FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger