Generalforsamling for 2022 i Frederikshavn Havkajakklub

Generalforsamling for 2022 i Frederikshavn Havkajakklub

12. marts 2023 - kl. 6:00 - af

Frederikshavn Havkajakklub har afholdt den 3. generalforsamling i klubbens historie. Vi betragter generalforsamlingen som ”en fest”, hvorfor klubben i Ă„r var vĂŠrt ved et bord med smĂžrrebrĂžd fra Emilivejens Slagter efter generalforsamlingen. Dertil var der diverse vine, Ăžl og vand. NĂ„r vi betegner det som en fest, var der naturligvis ogsĂ„ budgetteret med denne udgift til generalforsamlingen.

Regnskabet viste indtÊgter for 128.305 kr., udgifter for 118.951 kr. og dermed et overskud pÄ 9.354 kr. I lÞbet af 2022 har klubben fÄet diverse sponsorindtÊgter, hvilket vi sÊtter utroligt stor pris pÄ. Tusind tak for stÞtten til vores klub.

I lÞbet af det forgangne Är har vi investeret i 1 ny klubkajak, sÄ vi nu er oppe pÄ at have 20 klubkajakker. Vi har kÞbt yderligere sikkerhedsudstyr i form af walkie-talkies, bugseringsliner, cowtails, lÞse kompas og lys til kajakkerne til brug i mÞrke. PÄ den mÄde videreudvikler vi lÞbende vores klub.

Klubben har nu 48 medlemmer. Vi har et stort antal klubkajakker, og mange af vore medlemmer har selv investeret i egen kajak.

Vi har et etableret samarbejde med en rÊkke andre kajakklubber rundt i det nordjyske og benyttet dette samarbejde pÄ forskellig mÄde, bÄde i form af at vÊre pÄ kursus med nogle af medlemmerne fra disse klubber, holde kursus med erfarne instruktÞrer i vores klub og vÊre pÄ besÞg hos flere af de andre klubber, herunder SÊby Roklub og Voersaa Kajakklub. Vi har ogsÄ deltaget i kajak-polo sammen med SÊby Roklub.

Udover fÊllesroning om lÞrdagen, har vi kajak-yoga og indendÞrs trÊning i svÞmmehal pÄ programmet henover vinteren.

NÊste fÊllestur gÄr til Silkeborg i bededagsferien, hvor der forelÞbigt er tilmeldt 28 deltagere. Sommerturen gÄr til Svendborg, hvor vi forventer lige sÄ mange deltagere. Derudover vil der blive arrangeret endagsture, sÄledes at der er en fÊllestur hver mÄned henover sommerperioden.

Formand Hans Chr. HĂžjslet, chefinstruktĂžr Michael Eilersen og kasserer Tina Kristoffersen fortsĂŠtter som bestyrelse for klubben.

 

Hans Chr. HĂžjslet

Formand for Frederikshavn Havkajakklub

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Generalforsamling for 2022 i Frederikshavn Havkajakklub' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2022 FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn. Vi benytter ogsÄ tredjeparts statistik-software som anvender cookies, sÄ vi lÞbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at lÊse avisen uden at der lagres cookies pÄ din computer, sÄ ved at fortsÊtte accepterer du automatisk.

ACCEPTER