Fare for at den demokratiske samtale forstummer

Fare for at den demokratiske samtale forstummer

5. juni 2024 - kl. 19:31 - af

”Troen pĂ„ fremtiden vakler i et kritisk Ăžjeblik i vores historie. Klimakrise, krige, kunstig intelligens og stigende ulighed fĂ„r os til at tvivle pĂ„ demokratiet som styreform. Politisk forholder vi os i hĂžjere grad til den nĂŠre fremtid og fokuserer pĂ„ at fĂ„ enderne til at nĂ„ sammen, end vi tĂŠnker i langsigtede idĂ©er og strategier. Vi er panikangste for at begĂ„ fejl, og det skaber en fare for, at den demokratiske samtale forstummer.”

SĂ„ledes sagde borgmester Birgit Stenbak Hansen, da hun Grundlovsdag var indbudt til at holde tale i ”For RetfĂŠrdigheden” i SĂŠby.

Borgmesteren betragtede det imidlertid som et sundhedstegn for demokratiet, at hun var indbudt til ikke fĂŠrre end 4 GrundlovsmĂžder samme dag.

”Demokratiet lever i vores kommune. Vi har lyst til at samles i fĂŠllesskaber og tage en debat om, hvordan vi gerne vil leve og udvikle vores lokalsamfund. Kommune betyder fĂŠllesskab. Sammen kan vi skabe og sikre en fremtid, hvor vores bĂžrnebĂžrn og oldebĂžrn stĂ„r op for demokratiet og de frihedsrettigheder, vi fik med Grundloven,” lĂžd det fra Birgit Hansen, inden hun pĂ„ Grundlovens 175-Ă„rs fĂždselsdag udbragte ”et leve” for Grundloven og for SĂŠby KĂžbstad.

Etisk kompas og respekt for andres holdninger

Borgmesteren beskĂŠftigede sig naturligt nok pĂ„ demokratiets festdag (Grundlovsdag) med ”spilleregler” for at bruge og fĂŠrdes i demokratiet.

”Det er vores demokratiske ret at ytre os, og det er vores moralske pligt at tage ansvar for en sober debat. Vi skal navigere efter det etiske kompas og udvise respekt for andre menneskers holdninger – hvad enten det er pĂ„ skrift eller i tale,” understregede Birgit S. Hansen.

Hun fortsatte: ”Vi er demokratiske vĂŠsener, der er opdraget i en deltagerkultur, hvor vi har lyst til at samle os og flytte noget sammen. Fra vi var smĂ„, har vi lĂŠrt at spille efter de demokratiske spilleregler. Vi pĂ„berĂ„ber os retten til at tro, tĂŠnke, mene og sige, hvad vi vil. Det er godt at stĂ„ op for sine demokratiske rettigheder og aldrig tage dem for givet!”

Forvalte demokratiske spilleregler

Borgmesteren kom ogsÄ ind pÄ demokratiske frihedsrettigheder.

”Der, hvor jeg ser et skred, er i mĂ„den, hvorpĂ„ vi forvalter vores demokratiske frihedsrettigheder. Vi overtrĂŠder ikke straffeloven, nĂ„r vi skriver vrede indlĂŠg eller kritiske kommentarer pĂ„ de sociale medier. Men vi overskrider i hĂžjere grad end nogensinde de etiske spilleregler,” fastslog borgmesteren. ”De fĂŠrreste af dem, der skriver hadefulde kommentarer pĂ„ Facebook, ville sige de samme grimme ting, hvis de stod overfor den person, de udsĂŠtter for verbale overgreb.”

Grundloven som stĂŠrkt fundament

Birgit S. Hansen sagde videre: ”Vores hverdag bygger pĂ„ en lang historie om tillid og ansvar. Tillid til, at vi kan forvalte kĂžbstadsprivilegier, at vi mĂ„ samles og give udtryk for vores holdninger.”

”Grundloven er det stĂŠrke fundament for den udvikling, der har gjort os til dem vi er i dag – som borgere, som folk og som nation. Vi er fĂŠlles om Grundloven. Vi er fĂŠlles om friheden og ansvaret – pligter og rettigheder. De demokratiske frihedsrettigheder er de bĂŠrende sĂžjler i vores tĂŠnkning og mĂ„den, vi agerer pĂ„. For mĂ„den vi er kommune pĂ„,” fastslog borgmesteren.

Hun kom ogsĂ„ ind pĂ„ EU-valget: ”Vi sĂžger fĂŠllesskabet. Vi debatterer. Vi deltager i hverdagsdemokratiet pĂ„ arbejdspladsen, i bĂžrnehaven, skolen, foreningen og derhjemme. En stor andel af os sĂŠtter kryds pĂ„ stemmesedlen, nĂ„r der er valg til kommunalbestyrelsen, regionsrĂ„det, Folketinget og EU.”

Grundloven har sikret os frihed

Borgmester Birgit S. Hansen indledte sin Grundlovstale med, hvad hun betegnede som en lille historielektion, fordi det ogsÄ denne sommer er 500-Äret for, at SÊby opnÄede kÞbstadsrettigheder.

”For det var jo sĂ„dan, at Mariested, som SĂŠby og klostret blev kaldt, havde en sĂŠrlig status som Ăžstkystens eneste havneby i 1524, da Frederik 1. underskrev SĂŠbys kĂžbstadsbrev. Med kĂžbstadsforordningen blev kĂžbstĂŠdernes monopol indskĂŠrpet for at sikre, at der kom en dansk kĂžbmand ind som mellemhandler, nĂ„r tyske hansestad-kĂžbmĂŠnd kĂžbte varer fra danske godsejere, bĂžnder og fiskere. HĂ„ndvĂŠrkerlav havde ogsĂ„ eneret pĂ„ at udfĂžre arbejde indenfor deres fagomrĂ„de.”

Borgmesteren fortalte videre, at med kÞbstadsrettighederne fik SÊby udvidet selvstyre, der byggede pÄ de sÞjler, vi kender fra Grundloven: Forpligtelser og rettigheder. Frihed og ansvar!

”Fejringen af 500 Ă„r som kĂžbstad lader sig kun gĂžre, fordi Grundloven har sikret os borgerlige frihedsrettigheder: ytrings, – trykke-, forenings- og forsamlingsfrihed. Vores hverdag bygger pĂ„ en lang historie om tillid og ansvar. Tillid til, at vi kan forvalte kĂžbstadsprivilegier, at vi mĂ„ samles og give udtryk for vores holdninger.

Kongelov og Grundlov

Allerede i 1848 fik SĂŠby et RĂ„d- og Tinghus. Huset, vi i dag kender som ”RetfĂŠrdigheden”. Som alle andre var SĂŠby underlagt Kongeloven, indtil Frederik 7. underskrev Danmarks fĂžrste Grundlov den 5. juni 1849, og det demokratiske folkestyre blev indfĂžrt.

Magten blev delt i tre: den lovgivende magt (Folketinget og regeringen i forening), den udÞvende magt (regeringen) samt den dÞmmende magt (domstolene).

Birgit Stenbak Hansen gav en tolkning af, hvad dette medfĂžrte: ”Det var demokrati i en ”light-version” med begrĂŠnset stemmeret. I folkemunde hed det, at ”De 7 F’er”: Fruentimmere, Folkehold, Fattiglemmer, Forbrydere, Fjolser, Fallenter og Fremmede var udelukket fra at stemme, opstille til valg – og dermed fĂ„ politisk medborgerskab. Kun cirka 15% af Danmarks befolkning fik adgang til at stemme i 1849.”

”Fþrst i 1915 kom Grundloven til at indeholde mange af de demokratiske rettigheder, vi opfatter som en selvfþlge. Grundlovséndringen sikrede den lige og almindelige valgret. Det betþd helt konkret, at kvinderne og tjenestefolk uden egen husstand fik valgret.”

Det stĂŠrke fundament

Et helt centralt synspunkt i borgmesterens tale lĂžd: ”Grundloven er det stĂŠrke fundament for den udvikling, der har gjort os til dem, vi er i dag – som borgere, som folk og som nation. Vi er fĂŠlles om Grundloven. Vi er fĂŠlles om friheden og ansvaret – pligter og rettigheder!”

 

Tekst: Per Rye

 

 

Vil du kommentere pÄ ovenstÄende artikel, sÄ brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Fare for at den demokratiske samtale forstummer' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2023 FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger