Nellemanns Haves Venner søger tilskud til legeplads

Foto: Nellemanns Haves Venner

Nellemanns Haves Venner søger tilskud til legeplads

16. august 2024 - kl. 9:19 - af

Nellemanns Haves Venner har sammen med entreprenør og andre haft særdeles travlt med i Nellemanns Have at få færdiggjort en lækker og helt ny legeplads, der blev indviet umiddelbart før Sæbys 500-års købstadsjubilæum.

Nellemanns Haves Venner søger kommunen om et tilskud til legepladsen. Det har kostet 853.008 kr. at etablere legepladsen. Nellemanns Haves Venner har fået finansieret de 581.250 kr. af forskellige fonde.

For at legepladsen kunne indvies i forbindelse med købstadsjubilæet, tilbød entreprenøren at lægge ud for arbejdet, så Nellemanns Haves Venner kunne afdrage de 271.758 kr. til denne. Nellemanns Haves Venner forventer at kunne afdrage ca. 20- 30.000 kr. om året.

Ansøgningen er sat på dagsordenen for Økonomiudvalgets møde den 21. august. Her fremgår det, at hvis udvalget ønsker at støtte økonomisk, kan der peges på by-og oplandskontoen. Her er pt. 9.138.249 kr., som endnu ikke er disponeret.

Kommunens direktionssekretariat indstiller forud for mødet i Økonomiudvalget, at ansøgningen imødekommes med 25.000 kr., finansieret via by- og oplandskontoen.

Tekst: Per Rye

 

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Nellemanns Haves Venner søger tilskud til legeplads' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2024 FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger