Byrådet mødes den 26. februar

Byrådet mødes den 26. februar

20. februar 2025 - kl. 10:15 - af

Byrådet i Frederikshavn Kommune samles næste gang til møde i byrådssalen på rådhuset den 26. februar.
På dagsordenen er bl.a. udpegning af nyt medlem til Bevillingsnævnet, idet et af nævnets 7 medlemmer, Per Allerup, er flyttet fra kommunen. Borgmester Karsten Thomsen er nævnets formand.
Byrådet skal endvidere tage stilling til kloakeringer ved L.P. Houmøllersvej og Apholmenvej i Frederikshavn.
Der er også et punkt på dagsordenen med beslutning om en foreløbig anskaffelsessum for familieboliger på Kirkevej i Skagen.
Et punkt vedrører beslutning om kommissorium og sammensætning for midlertidigt udvalg om civilsamfundet.

Ældreråd og Handicapråd
To punkter vedrører Ældrerådet og Handicaprådet.
Der skal besluttes valgform og periode for valg til Ældrerådet. Det planlægges til perioden fra 24. november frem til 8. december. Der foreslås en reduktion fra 8 til fremover 7 medlemmer af rådet.
Handicaprådets årsberetning fremlægges til Byrådets godkendelse.

Borgerforslag
Et punkt på dagsordenen vedrører muligheden for at fremkomme med borgerforslag.
Siden 2021 er 5 borgerforslag blevet synliggjort på kommunens hjemmeside. Et enkelt af disse – om badebro i Skagen – samlede mere end de krævede 1125 støttetilkendegivelser.
Direktionssekretariatet indstiller, at kravet fremover reduceres til kun 250 underskrifter. Ordningen om borgerforslag skal behandles på ny i næste byrådsperiode.

Essensgården på Hestvangsvej
Endelig indeholder byrådsdagsordenen et punkt om tilladelse eller ej til restaurationsdrift for Essensgården på adresse for en større landejendom ved Understed.
Kommunens Center for Teknik og Miljø har tidligere indstillet til afslag på ansøgningen.
Plan- og Miljøudvalget har også haft ansøgningen til behandling. Ved den lejlighed begærede politisk løsgænger Peter Sørensen, at sagen skulle forelægges Byrådet.
Der er fri adgang til at overvære mødet.

Tekst: Per Rye

2 kommentarer til “Byrådet mødes den 26. februar” under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

2 kommentarer til “Byrådet mødes den 26. februar”

  • SF foreslog, at forslaget skulle fortsætte ind i næste byrådsperiode. Dette blev vedtaget af 27 byrådsmedlemmer. Kun John Lamp Henriksen (C) og Peter Sørensen (UP) stemte imod.

  • Byrådet har udpeget Peter Knudsen, Skagen, som nyt medlem af Bevillingsnævnet, hvor han afløser Per Allerslev, der er fraflyttet kommunen.

Der er lukket for nye kommentarer...

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Byrådet mødes den 26. februar' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2024 FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger