
Besparelser lukker ned for Filmstriben
28. marts 2025 - kl. 11:40 - af Henrik Christensen
Filmstriben er bibliotekernes online filmdatabase for borgere rundt om i alle landets kommuner. Filmstriben kan som udgangspunkt benyttes gratis af alle, der har oprettet sig som bruger pÄ deres lokale bibliotek.
PÄ Filmstriben findes forskellige genrer af spillefilm samt kortfilm og dokumentarfilm. Der er film bÄde for bÞrn, unge og voksne. Filmstriben udvÊlger de film, som er til rÄdighed.
Der er tale om et kulturelt tilbud. Det er altsÄ ikke de store blockbuster-film, man finder her.
SÄfremt man Þnsker at se film pÄ sin iPad eller iPhone, kan man hente Filmstribens app i App Store. Man fÄr sÄ tildelt et antal brugbare points til brug hver mÄned, sÄ der er ikke ubegrÊnset mulighed for brug.
Lukket ned i Frederikshavn Kommune
I Frederikshavn Kommune har det ogsÄ tidligere vÊret muligt for borgerne at frekventere Filmstriben. Men denne mulighed er slut nu. Fra starten af 2025 blev der lukket ned for adgang!
En del lÊsere har henvendt sig til redaktionen, fordi de ikke kan forstÄ kommunens bevÊggrunde til at lukke ned for adgang. Flere anfÞrer, at det i det store kommunale regnskab er et ganske lille belÞb, det koster kommunen.
Som en lĂŠser udtrykte det: âBetragter kommunen ikke Filmstriben som et vigtigt bidrag til at udbrede kultur via denne mulighed? Er vi sĂ„ meget i âUdkants-Danmark, at kommunens borgere forholdes muligheden for denne kulturelle oplevelserâ?
Besparelser
Avisens redaktion har taget emnet op og har bl.a. kontaktet formanden for Kultur- og Fritidsudvalget, Peter Laigaard (C) for en forklaring om, hvad der er den helt grundlÊggende Ärsag til, at kommunen lukker ned, og om kommunen har planer om pÄ ny at Äbne for borgernes adgang til Filmstriben?
Peter Laigaard bekrĂŠfter, at det er korrekt, at der ikke lĂŠngere er adgang til Filmstriben i Frederikshavn Kommune.
Peter Laigaard forklarer videre: âHvert Ă„r skal alle fagudvalg i kommunen finde 1% i reduktion pĂ„ deres omrĂ„de, fordi vi i Frederikshavn Kommune bliver fĂŠrre indbyggere. I Kultur- og Fritidsudvalget svarer det til 1,8 mio. kr. hvert Ă„r, som skal reduceres â altsĂ„ nye 1,8 mio. hvert Ă„r.â
Formanden for Kultur- og Fritidsudvalget siger videre: âBeslutningen om Filmstriben blev beluttet i budgettet for 2024 og overslagsĂ„rene. Besparelsen skulle dog fĂžrst effektueres fra 1. januar 2025. Besparelsen svarer til 200.000 kr. Ă„rligt.â
SÄ det kan vel konkluderes, at der ikke umiddelbart er nogen genÄbning af Filmstriben pÄ vej, og pÄ bibliotekets hjemmeside fremgÄr det da ogsÄ, at bibliotekerne i Frederikshavn Kommunes ikke abonnerer pÄ Filmstriben fra den 31. 12. 2024.
Via dette link er det muligt at se, hvilke film, Filmstriben bl.a. udbyder, og hvad ordningen omfatter: https://biblioteket.filmstriben.dk/
Tekst: Per Rye
2 kommentarer til “Besparelser lukker ned for Filmstriben” under annoncerne.
Redaktionen har efterfĂžlgende haft kontakt til Filmstriben, hvor det oplyses, at der i Ăžjeblikket er 8 ud af landets 98 kommuner, som har lukket ned for borgernes mulighed for at benytte Filmstriben.
I artiklen er Peter Laigaard anfĂžrt som konservativ med et C. PĂ„ kommunens hjemmeside under byrĂ„det figurerer han imidlertid som âuden for partiâ.