
Frederikshavn Havkajakklub afholder kursus i at ro havkajak
14. april 2025 - kl. 6:32 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Igen i år afholder Frederikshavn Havkajakklub kursus i at ro havkajak.
Vi afholder introduktionsmøde den 29. april 2025 kl. 17.00 på Frederikshavn Marina, hvor vi fortæller om kursusforløb og viser vore faciliteter frem.
Derudover har vi åbent hus på Marinaen hver mandag og torsdag, når vi er til fællesroning fra kl. 17.30 – 20.30, hvor du altid er velkommen til at se vore faciliteter og få en god snak om det at ro i havkajak og at være medlem af vores klub.
Selve kurset starter med en dag i Sindal svømmehal, hvorefter vi har 5 kursusdage efterfulgt af et forløb, hvor du skal friroes, så du selv har adgang til at tage klubbens kajakker og ro på vandet.
Ved afslutning af kurset er der overrækkelse af kursusbevis, hvor vi samtidigt festligholder det med et grill-arrangement og serverer ”bobler” og kransekage.
Frederikshavn Havkajakklub sætter sikkerhed omkring det at ro kajak i højsædet. Der er mange gode oplevelser ved at ro kajak. Derudover sætter vi stor pris på det sociale sammenhold. Vi har dejligt rovand fra Frederikshavn Marina, dels nordpå ud omkring Dejet og Hirsholmene, dels sydpå imod Transportcentret og Sæby.
Vi har fællesroning 2 gange ugentligt, og vi har en månedlig klubtur ud på andet vand, end vort eget. I år går turene bl.a. til Ryå, til København på sommertur, til Skagen, en fælles rotur med Sæby Roklub. Derudover har vi 5 års jubilæum, som vi afholder den 21. juni 2025, hvor vi har inviteret alle kajakklubber i Nordjylland og i princippet alle kajakklubber i hele Danmark, der er medlemmer af DGI. Vi håber på, at rigtigt mange kajakroere vil dukke op denne dag og være med til at fejre vort jubilæum.
Vi kan godt lide fester, socialt samvær og samarbejde med andre kajakklubber.
Henover vinteren har vi vinterroning om lørdagen, vi har kajak-yoga og adgang til svømmehal en gang ugentligt. Derudover træner vi også kajak i svømmehal henover vinteren med redninger og grønlænder-rul.
Vi har alt det udstyr, man skal bruge for at ro i havkajak, og vi har mange klubkajakker. Det eneste, du selv skal sørge for er en våddragt, som man fx kan købe i Harald Nyborg.
Det årlige kontingent i Frederikshavn Havkajakklub er 1.000 kr.
Du kan se nærmere om vores klub på vores hjemmeside: Frederikshavnhavkajakklub.dk.
Vi glæder os til at se dig.
Hans Chr. Højslet
Formand for Frederikshavn Havkajakklub
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Frederikshavn Havkajakklub afholder kursus i at ro havkajak' til en bekendt