
FCMR: Torben Christensen
12. maj 2025 - kl. 9:41 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Som altid kommer vi vidt omkring lokalhistorisk og altid med en spændende gæst i den varme stol i disse podcastudsendelser.
Denne gang møder vi en person der har relationer til både Øster Holmen, Strandby og Kvissel og med en historie, der kommer forbi FDF, FDF Brassband i Strandby, Holmen Maskinsnedkeri, Tømrervirksomheden H.C. Hald, Kvissel Borgerforening, Åsted, Skærum, Kvissel menighedsråd og ”Y’s Men’s Genbrugsen”.
Jeg har inviteret Torben Christensen. der siger, at frivilligt arbejde, der giver mening, har en høj prioritet hos ham, og han ville med glæde give lidt flere skattekroner, hvis han var sikker på, at det ville gå til dem, der virkelig trænger. Et sundt livssyn, som han får lov til at uddybe.
Torben er en travl pensionist, som ikke er bange for at tage fat, og han har rigtig svært ved at sige nej.
For tilrettelæggelse Gitte Hansen
Mandagsmagasinet 12.maj kl. 18
Hør også mange af de tidligere udsendelser i radioen i aftentimerne på hverdage eller på www.fcmr.dk
Du kan lytte til udsendelsen i radioen
Frederikshavn 106,6 MHz
Østervrå 103,5 MHz
Sæby 97,4 MHz
Podcast www.fcmr.dk
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'FCMR: Torben Christensen' til en bekendt