Dimission 2025 pÄ Frederikshavn Gymnasium

Dimission 2025 pÄ Frederikshavn Gymnasium

1. juli 2025 - kl. 7:14 - af

Fredag dannede festsalen pÄ Frederikshavn Gymnasium rammen om Ärets dimission, hvor 215 unge mennesker fra tre uddannelser kunne sÊtte punktum for deres gymnasietid. Med bÄde taler, sange, underholdning, uddeling af eksamensbeviser og legater samt fotografering var det en eftermiddag med bÄde glÊde, spÊnding og en smule vemod.

Som sÊdvanlig var salen fyldt til bristepunktet med stolte forÊldre, lÊrere og ikke mindst de unge dimittender, som kunne glÊde sig over at have afsluttet et vigtigt kapitel i deres liv. I Är kunne Frederikshavn Gymnasium sÄledes dimittere 158 studenter fra STX, 35 studenter fra HF og 22 studenter fra Maritim Student.

Underholdningen blev leveret af gymnasiets musikklasser – fĂžrst 1.m og efterfĂžlgende 3.m – der satte en stemningsfuld og festlig ramme om dimissionen. Bestyrelsesformand Thomas Leander og afgĂ„ende elevrĂ„dsformand Peter Bro holdt taler, mens rektor Thomas Svane traditionen tro stod for selve dimissionstalen.

Rektor havde i sin tale til studenterne (og deres forĂŠldre) et vigtigt budskab om, at nutidens unge stĂ„r overfor en markant anden verden end den forĂŠldrene selv stod overfor. Verden er blevet et mere usikkert sted, som kunne give anledning til en pessimisme. Rektors budskab var dog, at lĂžsningen pĂ„ tidens udfordringer starter med noget sĂ„ grundlĂŠggende som en demokratisk livsindstilling. Det handler om respekt for mangfoldighed, fĂŠllesskab og retten til at blive hĂžrt – og det er noget, de unge studenter allerede har vist, at de mestrer og vĂŠrdsĂŠtter i deres tid pĂ„ Frederikshavn Gymnasium. Det er vigtigt, at de fortsĂŠtter arbejdet med denne livsindstilling, da det ikke kun er den viden, de unge mennesker har opnĂ„et pĂ„ gymnasiet, der skal bruges, men i mindst lige sĂ„ hĂžj grad indstillingen til at sĂžge sandhed om verden og forstĂ„ andre mennesker. Rektor sluttede sĂ„ledes i en optimistisk tone, idet han tror pĂ„ fremtiden netop pga. de unge dimittenders livsindstilling og tilgang til verden.

Frederikshavn Gymnasium har efterhÄnden opbygget en tradition for at anerkende elever, der har udmÊrket sig sÊrligt, og tre elever modtog i Är legater:

Årets Naturvidenskabelige Legat 2025 (sponsoreret af Jason Finans):

LĂŠrke Reinhardt Erichsen, 3.s

Årets Kreative og Kunstneriske Legat 2025 (sponsoreret af HSA-Management):

Elna Lindby Baumbach, 3.m

Årets Student 2025 (sponsoreret af Frederikshavn Bangsbostrand Rotary Klub):

Peter Bro, 3.b

Dimissionen afsluttedes med en forfriskning i gymnasiets kantine, de obligatoriske klassebilleder i parken og en del krammere. Tilbage er nu kun studenterkÞrslen, som eleverne altid ser frem til.Øverst pÄ formularenNederst pÄ formularen

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Dimission 2025 pÄ Frederikshavn Gymnasium' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2024 FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger