SOS Nord tog til Sverige for at træne

SOS Nord tog til Sverige for at træne

29. juli 2025 - kl. 8:28 - af

I sommer varmen tog SOS Nord på en skøjte camp i Sverige, for at få is under fødderne og forberede sig til den kommende konkurrence sæson. Løbere fra klubben fulgte med cheftræneren Pamela Hansson, som var den mest efterspurgte træner på campen.
Løberne fik lært nye spring, trin og piruetter, men ikke mindst at holde humøret højt. Hos Pamela var der altid god stemning og massevis med potentiel udvikling. SOS Nords chef træner fik løbere fra Tårnby, Ørestad og en stor del svenske løbere, der kom bl.a. helt fra Stockholm.
Udover den gode og udviklende energi, som der var på isen, fortæller Donna Sørensen: “I år var mit første år på Starcamp, og jeg synes, at det var en fed oplevelse. Jeg har fået mange nye venskaber og nye tip og tricks til træning. Jeg synes, altid det er en fed oplevelse at komme ud andre steder og træne end sin egen klub, da alle jo træner forskelligt. Så for mig har det været en kæmpe oplevelse og håber på at kunne være med igen næste år. Vi har været heldig med vejret i år i Sverige da solen skinnede det meste af tiden. En fed tur med gode venner og en super træner, som jeg er rigtig glad for at have.”
Efter campens afslutning i Sverige tog SOS Nord-løberne tilbage til Danmark på endnu en skøjtecamp på hjemme bane i Frederikshavn. Her fulgte flere af løberne fra Sverige med til Danmark for at kunne følge Pamelas træning. I SOS Nord er vi så heldige, at vi har så dygtig en træner. Hun har fremkaldt flere dygtige internationale løbere, og allerede her i august tager hun og Wendell Hansson til årets første internationale konkurrence i Riga, hvor man vil begynde at samle point for VM.
Campen på hjemmebanen forløber nu i ugen, hvor Danmarks bedste løbere træner på isen, og forbereder sig for at begynde med at konkurrere.
Nu ventes der på, at skøjtesæsonen for alvor skal i gang igen, som den endelig gør i uge 34. Her vil man kunne skøjte om torsdage kl. 17 og søndage kl. 15. SOS Nords medlemmer glæder sig til at komme tilbage på isen, og få lov til at få skabt nye minder og udvikle sig selv både på isen, men også som person.
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'SOS Nord tog til Sverige for at træne' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2024 FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger