
Ivrig politiske samtaler ved valgmøde på Sæby Torv
15. marts 2026 - kl. 12:13 - af Henrik Christensen
Der var mange mennesker, som lørdag middag lagde vejen forbi Sæby Torv, hvor en række partier stillede med deres opstillede kandidater, så der var god mulighed for at få en politisk snak om stort og småt.
Socialdemokratiet mødte op med kredsens nye navn, Peder Key Kristiansen fra Skagen. I Venstres bod kunne man møde kandidat Niels H. Bunemann fra Skagen/Hulsig.
Nuværende MF Per Larsen repræsenterede Konservative og MF Kristian Bøgsted Danmarksdemokraterne. Desuden var Christina Lykke Eriksen fra SF og Morten Arvidsson fra Moderaterne til stede på Torvet.
Alle politikere uddelte brochurer og små smagsprøver såsom kaffe, kager, bolsjer og tyggegummi. Liste A havde endda fået kørt en pølsevogn i stilling, og en rød rose kunne det også blive til, mens SF tilbød blomsterfrø for at vise solidaritet med Ukraine, og hos Danmarksdemokraterne var der både tyggegummi og duft til bilen, mens Venstre også gav mulighed for at få et håndtryk af borgmester Jon Andersen.
Tekst og fotos: Per Rye
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.







Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Ivrig politiske samtaler ved valgmøde på Sæby Torv' til en bekendt