På byrådsmødet i går trådte …

På byrådsmødet i går trådte …

30. april 2026 - kl. 11:58 - af

….. Christina Lykke ud af Frederikshavn Byråd, efter hun er blevet valgt til Folketinget.

Alle i byrådet er glade for, at hun er blevet valgt. Uanset ens politiske ståsted er det en stor fordel, at vi har en repræsentant for Frederikshavn Kommune til at tale vores og Nordjyllands sag.

I forbindelse med det er jeg kommet i yderligere et udvalg; nemlig Udvalget for Ældre, Social og Handicap.

Under valgkampen handlede rigtigt meget omkring de emner, så jeg er utroligt glad for at kunne gøre mig gældende her.

Min erfaring inden for disse områder er mest af alt personlige. De fremkom i forbindelse med min bror, Ejnar, som havde Downs Syndrom, og senere i forbindelse med alvorlig sygdom og behov for hjælp til nært familiemedlem, hvor jeg stod på sidelinjen og lærte, hvor store problemer det giver for pårørende at være i sådan en situation.

Men derudover har jeg været lyttende, når jeg har hørt om arbejdsforhold inden for de områder. Min grundholdning er, at man altid skal tale med de mennesker, som i dagligdagen arbejder inden for plejesektoren. De kender til problemstillingerne.

Jeg har store forhåbninger til samarbejdet. Da vi i sin tid desperate bad om støtte til min bror, som ellers havde været meget selvhjulpen, kom hjælpen fra Pia Karlsen, Venstre. Det har vi aldrig glemt.

Derfor går jeg også ind i arbejdet med en tro på, at alle – uanset partitilhørsforhold – har det samme mål; nemlig at skabe de bedste forhold og betingelser for dem, der har brug for støtte i livet

Jane Bengtsen
Byrådsmedlem for SF

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'På byrådsmødet i går trådte …' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2024 FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger