Foto: Blå Kors.
Næsten 7.000 ansøgninger om julehjælp på bare ét døgn
21. oktober 2026 - kl. 7:29 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Aldrig før har Blå Kors Danmark modtaget så mange ansøgninger om julehjælp i løbet af det første døgn. Siden organisationen åbnede for årets julehjælp, er 6.880 ansøgninger strømmet ind fra børnefamilier.
På blot 24 timer har Blå Kors Danmark modtaget 6.880 ansøgninger om julehjælp fra børnefamilier, der søger økonomisk hjælp til julemad og gaver. Det er ny rekord for det første døgn.
Det rekordhøje antal ansøgninger bekymrer generalsekretær i Blå Kors Danmark, Morten Skov Mogensen.
“Ansøgningerne begyndte at tikke ind, så snart vi åbnede for julehjælpen. Vi møder mange familier, hvor økonomien i forvejen er presset af udgifter til helt almindelige fornødenheder. Julen ligger stadig et par måneder ude i fremtiden, men bekymringerne fylder allerede. Når pengene knap nok rækker til hverdagen, kan det være svært at se, hvordan der også skal blive råd til julemad og gaver,” siger Morten Skov Mogensen.
Sidste år modtog Blå Kors Danmark mere end 5.000 ansøgninger om julehjælp i løbet af det første døgn. I alt modtog organisationen over 23.000 ansøgninger i 2025.
Julehjælpen består af et gavekort på 700 kroner til Lidl, som familierne kan bruge til at købe mad og gaver til julen.
En god jul for flere børn
“De fleste forældre ønsker at give deres børn en god jul med de traditioner, der hører til. En julemiddag, en gave under træet og tid til at være sammen. Med julehjælpen vil vi gerne være med til at gøre det muligt for flere familier,” siger Morten Skov Mogensen.
Blå Kors Danmark uddeler julehjælp til økonomisk trængte børnefamilier med hjemmeboende børn under 18 år, hvor forældrene modtager overførselsindkomst.
Der kan søges om julehjælp frem til torsdag den 19. november 2026 kl. 12.00 på blaakors.dk/jul.
Blå Kors Danmarks julehjælp er støttet af Social- og Boligstyrelsens julehjælpspulje, fonde, virksomheder og private bidrag. I år støttes julehjælpen blandt andet af TrygFonden, Lidl Danmark, Lauritzen Fonden, Nordjyllandsfonden og Mogens Juel Jacobsens Legat.
Fakta om Blå Kors Danmarks julehjælp
-
Julehjælpen består af et gavekort på 700 kroner til Lidl.
-
Julehjælpen er målrettet børnefamilier med hjemmeboende børn under 18 år, hvor forældrene modtager overførselsindkomst.
-
Ansøgningsperioden er 20. oktober til 19. november 2026 kl. 12.00.
-
Ansøgerne får besked senest den 17. december.
-
I 2025 modtog Blå Kors Danmark over 23.000 ansøgninger om julehjælp.
Blå Kors er en social og diakonal hjælpeorganisation, som hjælper socialt udsatte mennesker i Danmark.
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.







Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Næsten 7.000 ansøgninger om julehjælp på bare ét døgn' til en bekendt