Kreativ adventskalender pÄ biblioteket
5. december 2020 - kl. 6:20 - af Henrik Christensen
At gÄ en december i mÞde med aflyste arrangementer og julehygge for bÞrnene, satte gang i et helt nyt adventstilbud fra Bibliotek & Borgerservice, som er blevet rigtig populÊr, og har sat gang i de kreative sysler rundt om i hjemmene.
âHent en adventskreaposeâ, lyder opfordringen fra Bibliotek & Borgerservice, og det er der rigtig mange bĂžrn, der allerede har gjort. Et af dem er Saga, og selv om man kun er fire Ă„r, sĂ„ kan man godt vĂŠre med. â Det var lidt svĂŠrt, men Saga hjalp med at klippe snoren, samle juletrĂŠet og hĂŠlde sneen ned i glasset, fortĂŠller Sagas mor Camilla Jungersen, som for en sikkerheds skyld var den, der holdt limpistolen. Saga er ret stolt af resultatet, og snekuglen stĂ„r ogsĂ„ fint og pynter pĂ„ vores spisebord ved siden af kalenderlyset.
Lidt ekstra hygge
Bibliotekerne i hele Danmark har grundet Covid-19 tĂŠnkt ud af boksen, for at skabe Coronasikrede tilbud. Bibliotek & Borgerservice, Frederikshavn Kommune er ingen undtagelse, og de har som mange andre sat gang i forskellige tiltag som f.eks. âBook en bibliotekarâ og âBiblioteket To-Goâ.
â Vi er gĂ„et ind i december, hvor mange af de arrangementer og meget af den julehygge, man plejer at deltage i, er aflyst. JuletrĂŠsfesten i bĂžrnehaven, vuggestuen, sportsklubben osv. â alt er ramt af Covid19, forklarer afdelingsleder Rasmus Ăstergaard. Bl.a. pĂ„ den baggrund har Bibliotek & Borgerservice, Frederikshavn lavet en lille kreativ adventskalender til bĂžrn, som forhĂ„bentlig kan blive en tradition i hjemmene og give lidt ekstra hygge for os alle i en anderledes december.
Kreativ DIY-adventskalender
Hver adventssĂžndag vil der pĂ„ bibliotekets hjemmeside dukke en DIY-video op. Her kan du se, hvad nĂŠste uges kreative pose indeholder og fĂ„ en ide til, hvordan du kan lave den. Om mandagen og ugen ud, kan du hente kreaposen pĂ„ alle kommunens biblioteker i den betjente Ă„bningstid. Der er pakket en masse poser til hver uge, sĂ„ alle kommunens kreative bĂžrn, kan give sig i kast med en snekugle, en stjerne og andre overraskelser. â Vi har pakket 200 poser til hver uge, og i den fĂžrste uge, er stort set alle poser udleveret pĂ„ vores fem afdelinger, oplyser Rasmus Ăstergaard, det ser ud til, at vi har ramt en god ide, og det er vi rigtig glade for.
Biblioteket har ogsÄ knyttet en lille konkurrence til de kreative udfoldelser, hvor bÞrnene kan uploade et billede pÄ bibliotekets facebook af deres kreationer, og pÄ den mÄde er vi mange flere, der ogsÄ kan fÞlge med i, hvor kreative bÞrnene er.
â Tanken er at denne anderledes mĂ„de at lave kreative arrangementer pĂ„, kan give et lille lyspunkt for bĂžrnene i en ellers mĂžrk tid. SĂ„ nĂ„r familien er ude og handle lokalt og kĂžbe julegaven i byen, sĂ„ kan de nyde det fine julebelysning og lige svinge forbi det lokale bibliotek og fĂ„ en adventspose med hjem, slutter Rasmus Ăstergaard.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Kreativ adventskalender pÄ biblioteket' til en bekendt