Top 10: Dette irriterer danskerne mest pÄ flyrejsen

Illustrationsfoto.

Top 10: Dette irriterer danskerne mest pÄ flyrejsen

8. januar 2025 - kl. 6:34 - af

Specielt én ting overrasker som en stor irritation for danskerne, nÄr de flyver pÄ ferie.

Kantar Media/Gallup har pÄ vegne af TUI spurgt 1.087 danskere om, hvad der irriterer dem mest pÄ flyrejsen. Specielt to ting ligger i toppen, men den ene overrasker rejseselskabet.

”Vi havde nok forventet, inden vi foretog undersĂžgelsen, at flyforsinkelser ville ligge alene Ăžverst pĂ„ listen og sĂ„ ville resten vĂŠre en blandet pose bolsjer, men sĂ„dan blev det ikke og det overrasker os lidt,” siger Mikkel Hansen, kommunikationschef hos TUI.

NÄr andre rykker deres sÊde tilbage

37 procent svarer, at forsinkelser irriterer dem mest. Det er ikke sÄ overraskende, men det er ifÞlge TUI til gengÊld overraskende, at det er et lige sÄ stort irritationsmoment, nÄr andre rykker deres sÊde tilbage, som det er, hvis flyet er forsinket.

Dykker vi ned i tallene, er det en overvÊgt af rejsende med bÞrn, der er mest irriteret over forsinkelser, mens det i hÞjere grad er rejsende uden bÞrn, der bliver irriteret, nÄr sÊdet foran dem rykkes tilbage.

”Forsinkelser er ekstra irriterende for bĂžrnefamilier, fordi de stĂ„r med alle deres pakkenelliker og mĂ„ske endda en hĂ„ndfuld utĂ„lmodige bĂžrn. Jo fĂžr, de kan komme afsted, desto bedre. Rejsende uden bĂžrn er mere fleksible og derfor mindre irriteret over forsinkelser. Til gengĂŠld gĂ„r de mere op i komforten pĂ„ deres rejse og derfor trĂŠkker de op, nĂ„r det kommer til at blive irriteret over sĂŠdet foran dem, som rykkes tilbage,” siger Mikkel Hansen, kommunikationschef hos TUI.

Larmende bÞrn og hÞjtrÄbende passagerer

LÊngere nede pÄ listen finder vi larmende bÞrn og hÞjtrÄbende passagerer som store irritationsmomenter for danske feriegÊster. Og her er det igen rejsende uden bÞrn, der trÊkker statistikken op.

”Det er igen komforten, der er i hĂžjsĂŠdet hos dem, som rejser uden bĂžrn. De vil have ro og plads. BĂžrnefamilierne er i hĂžjere grad klar over, at det kan blive kaotisk og de er nok ogsĂ„ mere overbĂŠrende, nĂ„r det kommer til larm, fordi de selv rejser med bĂžrn,” siger Mikkel Hansen.

Liste: Dette irriterer danskerne mest pÄ flyrejsen

Forsinkelser (37%)

NÄr andre rykker deres sÊde tilbage (37%)

BĂžrn der larmer/ikke opfĂžrer sig ordentligt (31%)

Passagerer som er for hÞjtrÄbende/larmer (28%)

Passagerer, som spreder sig/fylder, nÄr man sidder (19%)

Passagerer, som blokerer gangen, nÄr der boardes (15%)

Passagerer, som blokerer baggagebĂŠltet (14%)

”Bliver ikke irriteret, nĂ„r jeg flyver” (13%)

Passagerer, som klapper, nÄr flyet lander (11%)

Passagerer, som ikke lytter efter, nÄr sikkerhedsinstrukser forklares (7%)

Om undersĂžgelsen

Kantar Media/Gallup pÄ vegne af rejseselskabet TUI.

1.087 respondenter pÄ tvÊrs af landet i aldersgruppen 18-79 Är. Nationalt reprÊsentativt.

Periode for undersĂžgelse: 23/9-2024 til 29/9-2024

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Top 10: Dette irriterer danskerne mest pÄ flyrejsen' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2024 FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger