
Ny træner har besejret både Nadal og Djokovic!
17. januar 2025 - kl. 17:45 - af Michael Egelund (WebRedaktør)
Skagen Padelcenter og Padel 99 – det nye padelcenter på Apholmenvej i Frederikshavn – tilknytter svensk topspiller som træner.
39-årige Pablo Figueroa – en af svenskerne på elitedivisionsholdet Skagen/Frederikshavn Padel – tiltræder 1. februar og vil være at finde hver mandag i Frederikshavn og hver tirsdag i Skagen.
Pablo Figueroa har fire års erfaring fra det svenske padellandshold og har været nr. to på den svenske rangliste. I alderen 17-29 år var han professionel tennisspiller. Som junior besejrede han både Rafael Nadal og Novak Djokovic. Sidstnævnte slog han ved French Open for juniorer.
– Jeg glæder mig til at begynde i Skagen og Frederikshavn. Fra første dag jeg kom i Skagen, kunne jeg lide at være der. Der er en dejlig atmosfære, og det bliver spændende at være med fra start i Frederikshavn, siger Pablo Figueroa.
De to centre kører med en intropris på 175 kroner for 90 minutter.
Det er blot et par uger siden, at Skagen Padelcenter og Padel 99 meddelte, at de stiller op med flere fælleshold i holdturneringen Lunar Ligaen. Ved den lejlighed løftede de sløret for, at der var flere tiltag på vej, og det første er nu afsløret.
Book træning her:
https://www.matchi.se/facilities/skagenpadelcenter
https://www.matchi.se/facilities/padel99
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.
Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Ny træner har besejret både Nadal og Djokovic!' til en bekendt