Vi har lovet virksomhederne pÄ Frederikshavn Havn noget andet!
11. april 2025 - kl. 7:17 - af Michael Egelund (WebRedaktĂžr)
Redaktionen har modtaget dette indlĂŠg fra Peter SĂžrensen, Det konservative Folkeparti:
Det er helt utroligt sÄ mange krÊfter der bliver brugt pÄ at problematisere bagud omkring Frederikshavn Havn.
Det er en trÊls historie, at havnen mÄtte overtages af kommunen. Helt sikkert. Men vi skal videre og tiden som kommunal havn, skal tilstrÊbes at blive sÄ kort som muligt.
Det kan kun opnÄs ved at gÞre havnen til et interessant investeringsobjekt. Det kan ingen fornuftige argumenter bestride.
Kurt Kirkedal har skrevet et lĂŠngere indlĂŠg i de lokale medier den 9. april. Dele af hans indlĂŠg er jeg enig i og noget vil jeg kommentere:
Kurt skriver: âHavnen udvides i 2013/2014 og en rapport viser at der er brug for at styrke havnens kapital og mĂ„ske stĂžrre kreditfacilitet frem mod 2022!â.
Havnens ledelse ved altsĂ„, at dette er en del af opgaven de kommende 8-9 Ă„r. Men er det den kommunale administrations skyld, at der ikke sker noget fĂžr det gĂ„r helt galt, sĂ„dan som Kurt pĂ„stĂ„r? Â
Og hvis Kurt vitterlig mener det er administrationens skyld, kan det vel nĂŠppe vĂŠre dem, som ikke var med pĂ„ ârejsenâ fra 2013/2014?
Kurt skriver ogsÄ:
âHer i slutspurten var der flere partier der, berettiget, begyndte at stille spĂžrgsmĂ„l omkring hele forlĂžbet og spĂžrgsmĂ„l omkring de informationer byrĂ„det og dets partier havde modtaget i forlĂžbet. Der er dog tre partier der har stĂ„et last og brast med socialdemokraterne i denne sag, nemlig DF, Peter SĂžrensen (UP ) og det Konservative folkeparti.â
Der er 2 ting jeg vil kommentere her:
Alle i Ăkonomiudvalget (incl.Kurt selv) ved, at jeg, bĂ„de i denne og den foregĂ„ende byrĂ„dsperiode, gjorde opmĂŠrksom pĂ„, at jeg ikke kunne leve med den manglende viden omkring de bagvedliggende Ă„rsager til, at Ăžkonomien pĂ„ havnen igen og igen var et problemer.
I den forrige byrÄdsperiode blev Havneloven konsekvent holdt op som skjold for hvad vi kunne fÄ at vide.
FÞrst i denne byrÄdsperiode, bla. med indfÞrelse af ny ejerstrategi for havnen, blev der reelt mulighed for at handle pÄ oplyst grundlag. Meget af dette kan vi takke den nuvÊrende administration for.
Jeg ved ikke om den sidste linje (âDer er dog tre partier….â) skal opfattes positivt eller negativt. Lad mig blot slĂ„ fast, at jeg har det godt med at have vĂŠret med til, at fĂ„ stoppet den helt gale udvikling pĂ„ Frederikshavn Havn.
Til slut vil jeg lige minde om, at ALLE byrĂ„dets partier har lovet havnens virksomheder, at vi nu skal se fremad og stoppe med at âtale havnen nedâ. Det Ăžnsker de fordi de gĂžr opmĂŠrksom pĂ„, hvor negativt det pĂ„virkede deres muligheder for at drive deres forretninger, at Frederikshavn Havn konstant omtales negativt.
Jeg ved heller ikke hvor mange der mener det er positivt at fortsĂŠtte âballadenâ, samtidig med at vi forsĂžger at komme i betragtning i forsvarets planer om bygning af nye skibe?
Lad os komme op i helikopteren sammen, og lad os snakke om de mange muligheder der er for at gÞre Frederikshavn Havn til et interessant investeringsobjekt, sÄ den snarest muligt kan blive et A/S igen.







Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Vi har lovet virksomhederne pÄ Frederikshavn Havn noget andet!' til en bekendt