Lattermusklerne blev flittigt brugt hos Sæby Pensionist- og Efterlønsklub

Lattermusklerne blev flittigt brugt hos Sæby Pensionist- og Efterlønsklub

10. september 2026 - kl. 11:30 - af

I onsdags stod den på foredrag hos Sæby Pensionist- og Efterlønsklub med Lars Lindgrav Sørensen. Emnet var ”Min moffar var skomager på Midtfyn”. På Fyn hedder det ikke morfar, men der i mod moffar. Den eneste rekvisit Lars medbragt var  morfarens gamle taske og når  Lars duftede til den mindes han duften og hyggen hjemme ved morfar og mormor i Hillerslev. Morfar passede skomagerværkstedet og mormor passede butikken. 

Foredraget vækkede konstant til latter. Det var sjovt, fyldt med vittigheder og godt fortalte historier også når det ind i mellem blev alvorligt. På sit syngende fynske tungemål var Lars Lindgrav Sørensen så absolut  i sit es.

Lars mente, at mange gode folketingspolitiker i årenes løb havde været fynboer så som  Karl Skytte (engang formand i Folketinget), Erik Eriksen (engang statsminister) og ikke at forglemme Jens Peter Jensen (Uffe Ellemann Jensens far) og der blev fortalt mange sjove anekdoter om blandt andet disse tre politiker.

Lars fortalte, at han  fortsat var OB fan, selvom han flyttede fra øen og bosatte sig i Tilst ved Århus, hvor han var sognepræst i 30 år. Han mente, at hvis ikke han havde uddannet sig til præst, ville han måske have uddannet sig til skuespiller! 

Onsdag den 13. får Sæby Pensionist- og Efterlønsklub besøg af Karsten Holm, der vil fortælle om  ”Giro 413” og også synge en masse sange, som klubbens medlemmer forbinder med radioudsendelserne, der jo startede helt tilbage i 1946.

Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.

Kommentarer Kommentarer
Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Skriv en kommentar

Alle felter skal udfyldes, men din e-mail-adresse vil ikke blive offentliggjort.

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Lattermusklerne blev flittigt brugt hos Sæby Pensionist- og Efterlønsklub' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2024 FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

Cookie-indstillinger