Privat-offentlige samarbejder skal skabe mere liv i bymidterne

Privat-offentlige samarbejder skal skabe mere liv i bymidterne

24. maj 2021 - kl. 7:04 - af

Flere frivillige, men formelle samarbejder mellem private og offentlige akt√łrer skal styrke indsatsen for at skabe mere liv i bymidterne. Det er √©n af anbefalingerne i en sprit ny rapport fra Partnerskab for levende bymidter, som Frederikshavn Kommune deltager i.

Partnerskab for levende bymidter barsler i dag med en r√¶kke anbefalinger, der skal medvirke til at skabe levende og attraktive bymidter. Frederikshavn er med sine ca. 23.000 indbyggere den st√łrste by, der indg√•r i partnerskabet. Frederikshavn Kommune har bidraget med erfaringer fra Skagen by og S√¶by, hvor et t√¶t samarbejde med lokale akt√łrer om at skabe en levende bymidte allerede er godt i gang. Og fra transformationen af bymidten i Frederikshavn, hvor g√•gaden er omdannet med nye samlingspunkter, der inviterer til ophold, aktivitet, leg og oplevelser i og uden for butikkernes √•bningstider.

 • I dag bruger vi ikke l√¶ngere bymidten for at overleve, som vi gjorde f√łr. Nu kommer vi i bymidten for at opleve. Vi kommer af lyst og med h√łje forventninger om liv, hyggelige shopping-muligheder og unikke oplevelser. Det skal vi tage med os ind i den m√•de, vi indretter og driver vores bymidter p√•. Derfor er en af anbefalingerne, at vi skal fremme frivillige, men formelle samarbejder mellem alle akt√łrer i bymidten ‚Äď det vil sige handelsstandsforeninger, andre erhvervsdrivende, ejendomsejere, ejendomsm√¶glere, kulturinstitutioner og turistorganisationer, udtaler Birgit S. Hansen, borgmester i Frederikshavn Kommune.

For at styrke omstillingen af bymidtens funktion fra kommercielt handelscentrum til et opholds- og oplevelsescenter peger en af rapportens anbefalinger p√•, at regeringen b√łr afs√¶tte nye byfornyelsesmidler fx med henblik p√• at skabe nye multifunktionelle m√łdesteder.

St√łrre fokus p√• detailhandlen
Bymidterne er under pres. Det skyldes blandt andet stigende e-handel, som er steget markant under nedlukningen som f√łlge af coronapandemien. Tomme butikslokaler og f√¶rre mennesker i gaderne har en negativ afsmittende effekt p√• andre funktioner i bymidten.

 • Vi t√¶nker strategisk nye funktioner og aktiviteter ind i fornyelsen af vores byer for at tiltr√¶kke flere mennesker ‚Äď b√•de dem, der bor her, turister og dem, der overvejer at flytte til byen. Er der sp√¶ndende oplevelser og et indbydende bymilj√ł, smitter det ogs√• af p√• handelslivet. Men der er brug for, at vores erhvervsfremmesystem i h√łjere grad har fokus p√• levende bymidter, siger borgmester Birgit S. Hansen.

Partnerskab for levende bymidter udgiver sammen med anbefalingerne ogs√• en v√¶rkt√łjskasse med konkrete forslag og ideer til arbejdet med bymidten.

Fakta

Partnerskabet for levende bymidter består af:

 • Frederikshavn Kommune
 • Syddjurs Kommune
 • Varde Kommune
 • Assens Kommune
 • Guldborgsund Kommune
 • Danske Handelsbyer
 • Dansk Erhverv
 • De Samvirkende K√łbm√¶nd
 • Ejendom Danmark
 • KL
 • Kulturministeriet
 • Landdistrikternes F√¶llesr√•d
 • Lokale og Anl√¶gsfonden
 • Den filantropiske forening Realdania og Realdania By & Byg
 • Indenrigs- og Boligministeriet, Bolig- og Planstyrelsen som formand

Partnerskabet er et af initiativerne i regeringens V√¶kstplan for handel og logistik og skal i f√łrste omgang munde ud i konkrete forslag til l√łsninger, og derudover komme med anbefalinger til statslige indsatser. De konkrete forslag til l√łsninger skal herefter afpr√łves. Den netop offentliggjorte rapport indeholder partnerskabets anbefalinger og markerer samtidig afslutningen p√• fase 1.

Rapporten kan hentes her

I anden fase udv√¶lges 3-5 testbyer, som i partnerskab med handelsstandsforeninger og andre lokale akt√łrer skal udarbejde udviklingsstrategier med afs√¶t i partnerskabets v√¶rkt√łjskasse. Erfaringen med udviklingsstrategierne skal bidrage til at kvalificere og opdatere v√¶rkt√łjskassen og anbefalingerne til statslige indsatser.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Privat-offentlige samarbejder skal skabe mere liv i bymidterne' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2022 FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER