Arkivfoto. Der vil blive afholdt mÞder for medarbejderne pÄ stationerne i lÞbet af den nÊste mÄned.
Falck mister driften af 32 nordjyske brandstationer
10. september 2026 - kl. 18:25 - af Michael Egelund (WebRedaktĂžr)
Nordjyllands Beredskab annullerer udbud og hjemtager driften af 32 deltidsbrandstationer.
Nordjyllands Beredskabs bestyrelse har pÄ sit mÞde den 10. september 2026 besluttet at annullere udbuddet af driften af de 32 deltidsbrandstationer i Nordjylland for at hjemtage opgaven.
Beslutningen er truffet efter en grundig udbudsproces, hvor der blev modtaget tilbud fra Falck Danmark A/S. Da tilbuddet oversteg den Ăžkonomiske ramme for opgaven, har bestyrelsen valgt at annullere udbuddet og i stedet hjemtage driften med virkning fra 1. januar 2028.
Nordjyllands Beredskab Þnsker at rette en stor tak til Falck for det mangeÄrige samarbejde og den betydelige indsats, virksomheden og dens dygtige medarbejdere har ydet for det nordjyske beredskab gennem generationer. Falcks medarbejdere har gennem Ärene spillet en vigtig rolle i at skabe tryghed og sikkerhed for borgere og lokalsamfund i hele Nordjylland.
BranddirektĂžr Maja Cortes Falck udtaler; “Selvom dette er vilkĂ„rene i en kontraktforretning, sĂ„ betyder beslutningen meget for os i Falck, og for de omkring 550 deltidsbrandfolk og ledelsesteamet, hvis arbejdsliv i Falck nu fĂ„r en ende. Mange af dem har vĂŠret en del af Falck og det lokale beredskab gennem rigtigt mange Ă„r. Mange af stationerne i Nordjylland har vĂŠret drevet af Falck i nĂŠsten 100 Ă„r. Jeg har stor respekt for det arbejde, der hver dag ligger i at rykke ud for nordjyderne med faglighed og lokalt kendskab, og den indsats har gjort en stor forskel for lokalsamfundene gennem Ă„rene. Vi fortsĂŠtter opgaven, indtil den nye aftale trĂŠder i kraft, og jeg vil gerne sige mange tak for det gode samarbejde, vi har haft med Nordjyllands Beredskab, og for den indsats, vores deltidsbrandfolk og ledere har leveret i Nordjylland gennem Ă„rene.”
“Bestyrelsen har efter en grundig proces truffet beslutning om, at Nordjyllands Beredskab fremover selv skal varetage driften af de 32 deltidsbrandstationer. Vi vurderer, at det er den ansvarlige lĂžsning for bĂ„de beredskabet og borgerne i Nordjylland,” siger Jesper Greth, formand for Nordjyllands Beredskab.
âBorgerne i Nordjylland vil opleve en hĂžj grad af kontinuitet. Stationerne bliver, hvor de er, de fleste kĂžretĂžjer vil vĂŠre de samme, og alle brandfolk fĂ„r tilbud om ansĂŠttelse. Vores klare ambition er, at nordjyderne skal mĂŠrke trygheden ved, at deres lokale beredskab ogsĂ„ i fremtiden er klar til at rykke ud dĂžgnet rundt, som de gĂžr i dag. Det vigtigste for os i den kommende proces, er at tage godt hĂ„nd om de medarbejdere, der bliver berĂžrt af overgangen, og sikre dem en tryg og ordentlig proces i tĂŠt dialog med de lokale ledelser. Samtidig vil jeg gerne anerkende den professionelle indsats, som Falck og Falcks medarbejdere har leveret gennem mange Ă„r” siger Diana SĂžrensen, direktĂžr for Nordjyllands Beredskab.
Der vil blive afholdt mÞder for medarbejderne pÄ stationerne i lÞbet af den nÊste mÄned.
Vil du kommentere pÄ ovenstÄende artikel, sÄ brug kommentarboksen under annoncerne.


 (300 Ă 250px).gif)




Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Falck mister driften af 32 nordjyske brandstationer' til en bekendt