
Illustrationsfoto.
Ældrerådet foreslår ændret fordeling af aflastningspladser
28. oktober 2026 - kl. 9:10 - af Henrik Christensen
Udvalget for Ældre, Social og Handicap vil på udvalgets næste møde den 4. november drøfte “Beslutning om fremtidige aflastningspladser i Frederikshavn Kommune”.
De 17 tilbageværende aflastningspladser er fordelt med 5 pladser i Dybvad, 4 på Ankermedet i Skagen, 4 på Rosengården i Sæby, 2 på Caspershus i Frederikshavn, samt 1 plads i Østervrå og 1 på Drachmannsvænger i Skagen.
Administrationen foreslår, at aflastningspladserne fortsat er spredt ud over kommunen, så borgere og pårørende så vidt muligt har adgang til et tilbud i nærmiljøet.
En ny fordeling kunne være 8 pladser i Frederikshavn, 5 i Sæby og 4 i Skagen.
Hensigten er, at pladserne skal være fleksible, så antallet kan ændres efter behov.
Sagen har forleden været til høring i Ældrerådet.
Ældrerådet er nået frem til at foreslå en anden fordeling, nemlig at der kommer 7 pladser i Frederikshavn, 4 pladser i Skagen, 4 i Sæby samt 1 plads i Østervrå og 1 i Dybvad.
Tekst: Per Rye
Vil du kommentere på ovenstående artikel, så brug kommentarboksen under annoncerne.



 (300 × 250px).gif)



Anbefal artiklen via e-mail
Email en kopi af 'Ældrerådet foreslår ændret fordeling af aflastningspladser' til en bekendt