Vendelboer k√łrer millionoverskud hjem

2021 b√łd p√• f√¶rre bilskader end i et normalt √•r ‚Äď blandt andet p√• grund af coronanedlukningen i begyndelsen af √•ret. Det kommer nu vendelboerne til gode. (Foto: GF-arkiv)

Vendelboer k√łrer millionoverskud hjem

3. januar 2022 - kl. 15:20 - af

Et år i coronaens skygge er en af forklaringerne på, at medlemmer med bil i GF Nord i år kan dele 3,4 millioner kroner på bilforsikringen.

I disse dage får nordjyske GF-medlemmer med bil besked om, hvad overskudsdelingen konkret kommer til at betyde for dem. Regnskabet er nemlig gjort op, og i år bliver der i alt 3,4 millioner kroner til deling. Det svarer til 13 procent af forsikringen.

– I 2021 har vi en stor del af √•ret v√¶ret underlagt coronarestriktioner, som har betydet f√¶rre biler p√• vejene. Det har medf√łrt f√¶rre bilskader, end vi ser i et normalt √•r, og det har samlet set bidraget til et p√¶nt resultat for 2021, som alle vores medlemmer med bil nu f√•r gl√¶de af, siger Jens J√łrgen Vinther, som er formand for GF Nord. Og han forts√¶tter:

РMen en stor del af forklaringen er også, at vores medlemmer igen i år generelt har udvist en rigtig god adfærd ude på vejene.

Helt konkret betyder overskudsdelingen billigere forsikringer i 2022 for det enkelte medlem, da den enkeltes andel af overskuddet tr√¶kkes fra prisen p√• forsikringerne, n√•r de skal fornys. Ogs√• p√• de √łvrige forsikringer er der udsigt til overskudsdeling for de nordjyske GF-medlemmer. P√• de andre privat-forsikringer som fx hus, indbo og ulykke f√•r medlemmerne fratrukket 6 procent af prisen, mens det p√• erhvervsforsikringerne er 4 procent.

Den gode adfærd gavner alle
I GF Forsikring er det ikke aktion√¶rer, der skal skumme fl√łden af et godt regnskabs√•r. Grundtanken har siden stiftelsen i 1967 v√¶ret, at medlemmerne skulle dele √•rets overskud ‚Äď og dermed lever GF op til solidaritetstanken i ordets mest bogstaveligste forstand: Jo f√¶rre skader, jo mere overskud til alle ‚Äď uanset om man har haft en skade eller ej. Og her har den enkeltes adf√¶rd indflydelse p√• resten af medlemmerne.

Anbefal via e-mail Anbefal via e-mail

Anbefal artiklen via e-mail

Email en kopi af 'Vendelboer k√łrer millionoverskud hjem' til en bekendt

E-Mail Image Verification

Loading ... Loading ...
© 2022 FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn

Vidste du at vi har en udgave
af avisen der er optimeret til

FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn anvender ufarlige cookies til at udarbejde statistik over brugen af hjemmesiden, samt huske personlige indstillinger. En cookie er en lille stump information som f.eks. bruges til at huske dit valg for visning af mobil-, tablet- eller PC-versionen af FrederikshavnsAvis.dk - lokale nyheder fra Frederikshavn. Vi benytter ogs√• tredjeparts statistik-software som anvender cookies, s√• vi l√łbende kan forbedre indholdet og give dig en bedre brugeroplevelse. Du kan altid selv slette disse cookies fra din browser igen. Det er ikke muligt at l√¶se avisen uden at der lagres cookies p√• din computer, s√• ved at forts√¶tte accepterer du automatisk.

ACCEPTER